Ministerstwo Finansów skierowało na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów założenia projektu ustawy zmieniającej metodologię liczenia długu publicznego.
Resort finansów chce, aby zadłużenie zagraniczne było przeliczane na złote po średniorocznym kursie walutowym, a nie jak do tej pory – po kursie z ostatniego dnia roku. Dodatkowo tak policzona kwota miałaby być pomniejszana o wartość wolnych środków ministra finansów na koniec roku budżetowego, które służą prefinansowaniu potrzeb pożyczkowych w kolejnym roku.
56,3proc. wyniósł w ubiegłym roku dług publiczny w relacji do PKB liczony zgodnie z metodologią stosowaną w Unii Europejskiej
Jeżeli tak wyliczony dług w relacji do PKB nie przekroczy progów ostrożnościowych 50 i 55 proc., to rząd nie będzie musiał stosować budżetowych ograniczeń w latach kolejnych (podwyżki VAT, zamrożenia płac w budżetówce czy zrównoważonego budżetu). Jak wyjaśnia ministerstwo, uelastycznienie metodologii liczenia długu państwa ma ograniczyć wpływ na jego wysokość wahań kursu walutowego i wielkość prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych.
Rząd ma zatwierdzić projekt ustawy na przełomie września i października, a prace w parlamencie zakończyć się w grudniu, tak aby po nowemu mógł być liczony już dług tegoroczny.