Taryfy opłat za odprowadzanie ścieków ustala przedsiębiorstwo wodociągowo - kanalizacyjne. Są następnie weryfikowane przez wójta, a potem zatwierdzane przez radę.
Nie tylko woda zużyta
Ścieki to nie tylko wody zużyte m.in. na cele bytowe lub gospodarcze. Jak wynika bowiem z definicji zawartej w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, są nimi również wody opadowe lub roztopowe ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, w szczególności z miast, portów, lotnisk, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, baz transportowych oraz dróg i parkingów.
Jeżeli woda z takich terenów odprowadzana jest do kanalizacji, to przedsiębiorstwo kanalizacyjne pobiera z tego tytułu opłatę. Jeżeli natomiast jest odprowadzana bezpośrednio do gleby, wymaga opłaty za korzystanie ze środowiska.
– W świetle art. 2 pkt 8 lit. C ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków powierzchnia dachu nie jest zanieczyszczoną, trwałą nawierzchnią utwardzoną. W konsekwencji woda odprowadzana np. do gleby systemem rynien nie może być za ściek uważana. W konsekwencji opłaty środowiskowej z tytułu odprowadzania wód opadowych się nie pobiera – wyjaśnia Ministerstwo Środowiska.
Jak naliczać
Jednocześnie Ministerstwo zaznacza, że kwestie dotyczące opłat na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego za wprowadzanie wód opadowych z dachu do gminnej kanalizacji nie są przedmiotem przepisów o ochronie środowiska. Oznacza to, że wysokość i sposób ich naliczania powinny być regulowane w umowach cywilnoprawnych.