- Zafascynowała mnie ta cała szkoła myślenia o Buffecie i inwestowaniu - wspomina Hamish Douglas, który wraz z Chrisem Mackay’em założył w Sydney towarzystwo funduszy Magellan Financial Group, którego aktywa w okresie minionych 12 miesięcy wzrosły trzykrotnie do 15 miliardów dolarów australijskich (14 mld dol.).
Douglas, podobnie jak jego idol Buffett, unika pułapek sukcesu, jeździ tanim dostawczym nissanem i koncentruje się na zarabianiu pieniędzy dla swoich klientów kupując m. in. akcje Microsoft i Yum! Brands Inc. Dzięki temu flagowy Magellan Global Fund pobił wszystkie 109 globalnych funduszy dostępnych w Australii o aktywach przekraczających 100 milionów dolarów, jeśli chodzi o trzyletnią stopę zwrotu (do końca czerwca 2013 r.) . Aktywa tego funduszu w ciągu roku wzrosły z 1,3 miliarda AUD do 3,6 mld dolarów australijskich. Była to największa zwyżka spośród wszystkich konkurentów, wynika z danych Mornignstar.
Dzięki sukcesom tego funduszu akcje Magellan Financial Group w minionym roku zwiększyły swoją wartość pięciokrotnie, a w obecnym roku te walory są najlepsze w kluczowym australijskim indeksie S&P/ASX 200.
W ciągu 12 miesięcy Magellan pozyskał 6,2 miliarda dolarów australijskich od krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Jego atutem jest inne podejście do globalnych spółek niż prezentowane przez zarządzających funduszami w Nowym Jorku, czy Londynie, wskazuje Nicholas McGarrigle, analityk w firmie Ord Minnett, który zaleca inwestorom kupno akcji Magellana. - Oni mają świeże spojrzenie na rynki globalne- przekonuje.
Globalny fundusz inwestuje w spółki o kapitalizacji przekraczającej 100 miliardów dolarów. W ciągu roku (do końca czerwca 2013 r.) miał w portfelu papiery 25 spółek. Udział czołowej dziesiątki wynosił 51 proc.