Roczna dochodowość spadnie w sierpniowej ofercie do 2,8 proc. z 3 proc. Z 3,3 proc. do 3 proc. spadnie też oprocentowanie papierów 3-letnich w pierwszym okresie odsetkowym. MF tłumaczy, że w ten sposób dostosowano oprocentowanie obligacji dla inwestorów indywidualnych do spadających rentowności obligacji handlowanych na rynku hurtowym. - W ostatnim półroczu rentowność hurtowych obligacji 2-letnich spadła z ponad 3 proc. do 2,4 proc., a oprocentowanie analogicznych obligacji oszczędnościowych pozostawało na niezmienionym poziomie 3 proc. W tej sytuacji oprocentowanie nowych 2-letnich obligacji oszczędnościowych ustalone na poziomie 2,80 proc. pozostaje atrakcyjne i nadal jest znacznie wyższe od rentowności obligacji hurtowych - mówi Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

W przypadku obligacji 4-letnich i 10-letnich oprocentowanie utrzymano na poziomie z ubiegłego miesiąca, podobnie jak wysokość mnożnika i marż w kolejnych okresach odsetkowych. Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze i mnożnik w wysokości 1,00. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25 proc.. Ten sam mechanizm, funkcjonuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50 proc.

W sierpniowej ofercie MF obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,8 proc. dla 2-latek, 3 proc. dla 3-latek, 3,5 proc. dla 4-latek oraz 4 proc. dla 10-latek.