W Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym powstaje kompleks najnowocześniejszych w kraju laboratoriów. Budowa BioNanoParku ma kosztować ok. 100 mln zł. Znajdzie się w nim sześć specjalistycznych ośrodków badawczych niczym z filmów science fiction, w tym Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriału i Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej.
Obiekt, który ma być chlubą polskiej biotechnologii, będzie się wyróżniać kulistą czaszą na froncie budynku. Nie jest to jednak kaprys architekta. Kopuła, przypominająca statek kosmiczny, pomieści bowiem Laboratorium Symulacji Molekularnych, w którym znajdzie się perełka na skalę światową – wart ponad 20 mln zł analizator rzeczywistych układów złożonych (ARUZ). Umowę na jego budowę mają podpisać dziś przedstawiciele łódzkiego Technoparku (inwestor) i spółki Ericpol (wykonawca).
ARUZ lepszy ?niż superkomputer
ARUZ to coś, jak gigantyczna cyfrowa próbówka, która skraca czas badań z wielu miesięcy do paru dni (pozwala śledzić zjawiska, których normalnie nie da się obserwować w warunkach laboratoryjnych).
1,7 procent polskiego PKB wyniosą w 2020 r. prognozowane wydatki na badania i rozwój. W 2023 r. ma to już być poziom 2 proc. PKB
– Będzie to pierwszy na świecie cyfrowy symulator pracujący na tak olbrzymią skalę. Urządzenie to pozwala analizować ponad milion molekuł jednocześnie – mówi Paweł Szczerkowski, dyrektor generalny Ericpolu, polskiej spółki od lat blisko współpracującej z koncernem Ericsson.