Warszawa definitywnie przegrała z Wiedniem

Wojna za wschodnią granicą i wysoka inflacja najwyraźniej zaszkodziła wizerunkowi Warszawy jako globalnego centrum finansowego. Stolica Polski osunęła się z 62. na 70. miejsce w rankingu atrakcyjności takich ośrodków.

Publikacja: 23.03.2023 12:25

Warszawa definitywnie przegrała z Wiedniem

Foto: Bloomberg

Ranking konkurencyjności globalnych centrów finansowych (GFCI) dwa razy do roku publikuje firma Z/Yen Group. Powstaje on na podstawie sondażu wśród finansistów oraz ponad 150 wskaźników dotyczących m.in. kondycji gospodarki, otoczenia regulacyjnego i podatkowego, jakości infrastruktury oraz poziomu rozwoju sektora finansowego. Jego 33. edycja, uwzględniająca 120 miasta, ukazała się w czwartek.

Czołówka zestawienia jest od lat praktycznie niezmienna. Od 24. edycji rankingu, opublikowanej we wrześniu 2018 r., na prowadzeniu jest Nowy Jork. Dalej jest Londyn, dawniej często lider, a za nim Singapur i Hongkong. Na piątym miejscu, tak jak w poprzedniej edycji, z września 2022 r., znalazło się San Francisco, które jeszcze kilka lat temu znajdowało się w drugiej dziesiątce.

Czytaj więcej

Polska musi mocniej zawalczyć o inwestycje w centra usług

W pierwszej dziesiątce najbardziej konkurencyjnych centrów finansowych są jeszcze kolejno: Los Angeles (awans z 6. miejsca), Szanghaj (spadek z 6. Miejsca), Chicago (awans z 12. miejsca), Boston (awans z 14. miejsca) i Seul (awans z 11. miejsca). To oznacza, że wśród 10 najbardziej atrakcyjnych centrów finansowych połowę stanowią ośrodki z USA. Dla porównania, rok wcześniej w czołówce rankingu były trzy amerykańskie miasta, a przed pandemią Covid-19 - zaledwie jedno.

Warszawa najlepszy wynik w historii rankingu Z/Yen, publikowanego od 2007 r., uzyskała w 2017 r., gdy była na 36. pozycji (na 92 sklasyfikowane wówczas miasta). Wtedy po raz pierwszy wyprzedziła Wiedeń, z którym rywalizowała o miano najważniejszego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejne rankingi przyniosły wyraźny regres atrakcyjności polskiej stolicy. W ostatnich latach Warszawa stale była w szóstej albo nawet siódmej dziesiątce. Częściowo był to efekt coraz dłuższej listy sklasyfikowanych miast, ale spadała też ocena atrakcyjności polskiej stolicy. W 2017 r. Warszawa zdobyła 664 pkt (na 1000 pkt), obecnie zaś 622 pkt.

Czytaj więcej

Warszawa nadal w siódmej lidze w rankingu centrów finansowych

W najnowszym zestawieniu Polska stolica zajęła 70. miejsce, w porównaniu do 62. pozycji w poprzedniej edycji zestawienia i 59. w edycji sprzed roku. To oznacza, że Warszawa ustępuje już nie tylko Wiedniowi (jest 51.), ale nawet czeskiej Pradze (68.), którą jeszcze rok temu zdecydowanie wyprzedzała.

Autorzy rankingu nie tłumaczą, jakie są przyczyny spadku atrakcyjności Warszawy jako globalnego centrum finansowego. Można jednak przypuszczać, że ma to związek z wojną w Ukrainie, a także wyższą niż w większości państw Europy inflacją. W ostatnich latach relatywnie słabo radzi sobie też warszawska giełda.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję
Finanse
Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami