Sri Lanka też odmawia przyjmowania rosyjskich kart Mir

Władze Sri Lanki odmówiły uruchomienia u siebie rosyjskiego systemu płatności Mir. Tym samym Sri Lanka dołączyła do krajów Zachodu oraz Turcji, Kazachstanu, Armenii, Wietnamu, Chin, które po krótkim okresie akceptowania kart przestały je obsługiwać.

Publikacja: 14.10.2022 22:33

Sri Lanka też odmawia przyjmowania rosyjskich kart Mir

Foto: Adobe Stock

Sri Lanka „nie jest w stanie” pozytywnie rozpatrzyć rosyjskiej prośby o korzystanie z kart Mir w systemie bankowym. Jednym z głównych powodów decyzji banku centralnego Sri Lanki są sankcji Stanów Zjednoczonych, informuje News First.

Na początku września USA i UE zwiększyły presję na Turcję, by rosyjski system płatniczy przestał być akceptowany w tym kraju. Presja okazała się skuteczna. 15 września prywatne instytucje finansowe İş Bankası i Denizbank odmówiły współpracy z kartą Mir. 28 września trzy kolejne tureckie banki porzuciły rosyjski system płatności Mir.

Oprócz Turcji środki przeciwko potencjalnym lukom w uchylaniu się od sankcji są wymierzone w kraje Kaukazu, Azji Środkowej i Zatoki Perskiej. 21 września banki Kazachstanu, Wietnamu, Armenii oraz kilka banków w Kirgistanie, które wcześniej akceptowały karty Mir, również przestały współpracować z rosyjskim systemem płatniczym.

Czytaj więcej

Kreml szuka nowych energetycznych rynków. Po Turcji Arabia Saudyjska

Karty Mir są nadal akceptowane przez banki w Korei Południowej, Uzbekistanie, Białorusi, Tadżykistanie. 29 września pojawiła się informacja, że Turcja znalazła dla Rosjan alternatywę dla systemu bankowego Mir. 5 października Ankara zaproponowała Federacji Rosyjskiej korzystanie z tureckiego systemu płatniczego Troy zamiast rosyjskiego Miru.

Tego samego dnia europejskie banki przestały akceptować chińskie karty systemu płatniczego UnionPay wydane przez rosyjskie banki. To także była furtka omijania sankcji przez Rosjan.

Finanse
Emerytury pomostowe. PiS proponuje nowe zasady od przyszłego roku
Finanse
Glapiński: Nikt nie powinien mówić ludziom jak żyć, że muszą jeździć rowerami
Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?