Stopy w Szwajcarii będą rosły. Poczują to frankowicze

Wysoki kurs franka szwajcarskiego i wzrost stóp procentowych przekładają się wprost na poziom rat kredytów frankowych, co jest wyraźnym impulsem dla frankowiczów do podjęcia działań.

Publikacja: 18.07.2022 22:50

Stopy w Szwajcarii będą rosły. Poczują to frankowicze

Foto: Adobe Stock

Pierwsza od wielu lat podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii w czerwcu rozpocznie cykl zacieśniania monetarnego. Według nieoficjalnych informacji we wrześniu stopy mogą pójść w górę o co najmniej 0,5 pkt proc., choć niewykluczona jest też podwyżka przed tym terminem. Ponadto, umacnia się frank szwajcarski. W takim otoczeniu raty kredytów frankowych będą pięły się w górę.

Kolejne podwyżki

Przypomnijmy, że Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) w zeszłym miesiącu podniósł swoją stopę procentową po raz pierwszy od 15 lat, a przewodniczący Thomas Jordan powiedział wkrótce potem, że utrzymująca się presja inflacyjna oznacza, że prawdopodobnie konieczne będzie dalsze zaostrzenie monetarne.

Dane za czerwiec pokazały, że ceny konsumpcyjne w Szwajcarii wzrosły o 3,4 proc. rok do roku, po raz pierwszy od 2008 r. przekraczając barierę 3 proc.

Gazeta „Schweiz am Wochenende”, powołując się na źródła w banku centralnym, poinformowała, że we wrześniu SNB może podnieść stopy z obecnych -0,25 proc. do 0,25 proc. Zaznaczono jednak, że jeśli inflacja będzie dalej rosła, niewykluczony jest ruch w górę do 0,5 proc.

Ekonomiści również nie mają złudzeń, że kolejne podwyżki stóp w Szwajcarii będą miały miejsce. Część specjalistów mówi, że następny ruch w górę może zostać zrobiony nawet przed wrześniowym posiedzeniem. Argument za takim scenariuszem miałby dać Europejski Bank Centralny, który w tym tygodniu ma podnieść stopy procentowe. To może skłonić szwajcarskich decydentów do szybszej decyzji.

Czytaj więcej

Kolejne puste stołki w RPP zwiększają niepewność. Rynek nie słucha Glapińskiego

Wzrost stóp procentowych w Szwajcarii i umocnienie franka powodują, że raty kredytów hipotecznych we franku idą w górę.

Kiedy na początku czerwca kurs franka wynosił około 4,47 zł, rata przykładowego kredytu we frankach na 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat, udzielonego na początku stycznia 2008 r., z marżą 1,4 proc., wynosiła 2022 zł. Po uwzględnieniu samej podwyżki stopy procentowej o 0,5 pkt proc. rata takiego kredytu wzrośnie o około 80 zł – szacują eksperci Expandera. Dodatkowo bezpośrednio po podwyżce stóp kurs franka umocnił się do około 4,62 zł. Wzrost kursu o 15 gr dołoży kolejne około 70 zł do raty kredytu.

Na tym jednak aprecjacja szwajcarskiej waluty się nie skończyła. W poniedziałek kurs oscylował wokół 4,82 zł, co oznacza, że od początku czerwca wzrósł o 35 gr. To spowoduje, że wysokość raty kredytu będzie jeszcze wyższa, nie mówiąc o dalszych podwyżkach stóp.

Co zrobią frankowicze

Obecnie realia gospodarcze mogą skłonić osoby posiadające kredyt we frankach do działania: ugody z bankiem lub pójścia drogą sądową. Ta druga wydaje się być jednak korzystniejsza. Jak tłumaczy nam Kacper Jankowski, prezes Votum Robin Lawyers, poprzednie lata przyzwyczaiły nas do tego, że w miesiącach wakacyjnych kredytobiorcy zazwyczaj byli bardziej skupieni na wypoczynku i planowaniu urlopu niż podejmowaniu decyzji o uregulowaniu swojej sytuacji prawno-finansowej, związanej z posiadaniem kredytu frankowego. Dlatego pod tym względem koniec czerwca i pierwsza połowa lipca zaskakują.

Na obecnym etapie dynamika zgłoszeń nowych klientów poprzez kanały komunikacji Votum Robin Lawyers jest nawet większa niż w styczniu, kiedy tradycyjnie Polacy realizują swoje noworoczne postanowienia, w tym związane ze swoimi finansami.

– Wysoki kurs franka szwajcarskiego, przekładający się wprost na poziom rat kredytów frankowych i salda zadłużenia, jest wyraźnym impulsem dla klientów do podjęcia działań. Wobec rosnących stóp procentowych atrakcyjność drogi sądowej rośnie, ponieważ ugoda z przejściem na kredyt złotowy oznacza wyższe raty i brak rekompensaty za dotychczasową spłatę rat po zawyżonym kursie ustalanym przez bank – mówi Kacper Jankowski.

– Pomimo tak dużej aktywności nowych klientów w ostatnim czasie zakładamy, że i tak największa fala zgłoszeń będzie miała miejsce we wrześniu i w IV kwartale tego roku. Tym bardziej że czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii oraz wyroki TSUE we wrześniu i październiku w polskich sprawach frankowych – dodaje prezes Votum Robin Lawyers.

Pierwsza od wielu lat podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii w czerwcu rozpocznie cykl zacieśniania monetarnego. Według nieoficjalnych informacji we wrześniu stopy mogą pójść w górę o co najmniej 0,5 pkt proc., choć niewykluczona jest też podwyżka przed tym terminem. Ponadto, umacnia się frank szwajcarski. W takim otoczeniu raty kredytów frankowych będą pięły się w górę.

Kolejne podwyżki

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
SEC uchyla drzwi dla etherowych funduszy ETF
Finanse
Rynek liczy, że SEC zatwierdzi ETF-y na ether
Finanse
MF: W nowej radzie fiskalnej mają zasiadać niezależni eksperci i praktycy
Finanse
Niemcy dały zgodę na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy