Kolejna fala przeceny obligacji i funduszy dłużnych

Po dynamicznym skoku rentowności (spadku cen) polskich papierów skarbowych kolejne dni nie przynoszą uspokojenia.

Publikacja: 09.03.2022 21:00

Kolejna fala przeceny obligacji i funduszy dłużnych

Foto: Bloomberg

W środę rentowności polskich obligacji skarbowych znów wyraźnie rosły, po około kilkanaście punktów bazowych wzdłuż całej krzywej. Oprocentowanie papierów dwuletnich oraz trzyletnich oscylowało wokół 5 proc., a czteroletnich sięgało 5,16 proc. Z kolei rentowność obligacji dziesięcioletnich wynosiła 4,90 proc. Ostatni raz wskaźnik ten w przypadku dziesięciolatek tak wysoko był w połowie 2012 r., gdy główna stopa referencyjna w Polsce sięgała 4,75 proc. (w kolejnych miesiącach doszło do dwóch obniżek po 25 pkt baz., do 4,25 proc. na początku grudnia).

Indeks polskich obligacji – Treasury BondSpot Poland ze szczytów na przełomie lat 2020 i 2021 cofnął się do poziomów z połowy 2018 r., a zniżka w okresie minionych 12 miesięcy sięga już 12 proc.

– Mocny środowy wzrost rentowności o poranku był spowodowany aktualnymi projekcjami inflacji na lata 2022–2024, które znalazły się w komunikacie RPP po wtorkowym posiedzeniu (RPP podniosła stopy o 0,75 pkt baz. – red.) – tłumaczy Filip Nowicki, zarządzający funduszami Superfund TFI.

Jak podał NBP, roczna dynamika cen znajdzie się w 2022 r. z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 9,3–12,2 proc. (wobec 5,1–6,5 proc. w projekcji z listopada 2021). W następnym roku będzie zaś w zakresie 7–11 proc. (wobec 2,7–4,6 proc.).

– Widać wyraźnie, że w najbliższych latach inflacja pozostanie wysoka, a w bieżącym roku najprawdopodobniej będzie na poziomie dwucyfrowym. Rynek zaczyna wyceniać, że stopy procentowe za sześć miesięcy mogą zbliżyć się do 6 proc., co przekłada się na wzrost rentowności na całej krzywej dochodowości – analizuje Nowicki.

Warto zauważyć, że przecenie papierów skarbowych towarzyszyły silne zwyżki na polskiej giełdzie i umocnienie złotego, co wskazywałoby na powrót zainteresowania inwestorów zagranicznych, ale zdaniem analityków to naturalne odreagowanie po okresie panicznej wyprzedaży.

Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Finanse
Revolut przedstawia potężne zyski i ambitne plany. Również dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Partnera
Nowe podejście do finansowania - szansa dla Polski
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne