Za dwiema podwyżkami przemawia, jego zdaniem, to, że amerykańska gospodarka wydaje się bliska osiągnięcia pełnego zatrudnienia.

- Komitet Otwartego Rynku jest optymistą co do perspektywy średnioterminowej, spodziewając się dalszego umiarkowanego tempa wzrostu – powiedział Lockhart w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

– Teraz jest właściwy moment, aby zacząć wycofywać po trochu ultra-akomodację – dodał.

Dennis Lockhart , były szef Fed w Atlancie, który odszedł na emeryturę pod koniec lutego, dodał, że jest przekonany, iż amerykański bank centralny „nie został w tyle" za trendem gospodarczym. Podkreślił, że ze stopa procentową na poziomie 4,7 proc. gospodarka amerykańska jest na dobrej drodze to „do pełnego zatrudnienia".

Także prezes Fed San Francisco John Williams oczekuje kolejnych podwyżek w tym roku. - Mediana przewidywań moich kolegów z Fed, czyli 3 podwyżki stóp, lub nawet więcej, wydaje mi się sensowne, jednak będzie to zależeć od danych, realizacji celów Fed oraz kondycji gospodarki - powiedział Williams.

- Liczba podwyżek stóp procentowych zależy od gospodarki, od tego jak realizowane są nasze cele, czyli pełne zatrudnienie i stabilność cen. Uważam, że dane z gospodarki były dobre, a tempo rozwoju jest pozytywne - dodał.

W połowie marca Fed podniósł stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej funduszy federalnych do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc.

"W związku z realną oraz oczekiwaną sytuacją inflacyjną oraz na rynku pracy Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się podnieść docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych do 0,75-1,00 proc." - napisano w komunikacie Fed, wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

Członkowie Fed spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek stóp o 25 pb w 2017 r. W 2018 r. Fed oczekuje 3 podwyżek stóp proc.