Wydaje się jednak, że Blockchain – technologia zdobywająca coraz większe uznanie specjalistów od FinTechu i przedsiębiorców – będzie krokiem milowym dla światowej ekonomii. Już za tydzień, 21 czerwca, przyciągnie ona naszą uwagę także w Warszawie, na PGE Narodowym – za sprawą konferencji Blockchain NeXt.
Blockchain to nie tylko kryptowaluty
Mocno utartym, a do tego błędnym stereotypem jest utożsamianie technologii blockchain z kontrowersyjnymi kryptowalutami. „Blockchain to nie tylko waluty cyfrowe. To przede wszystkim szereg zastosowań, które dzięki transparentności i wydajności Blockchaina ułatwiają przepływ wiedzy i kapitału we wszystkich dziedzinach naszego życia.” – tłumaczy Mateusz Mach, główny organizator konferencji oraz uznany polski start-upowiec, i przywołuje liczne przykłady projektów, które implementują technologię blockchain w finansach, administracji publicznej, zarządzaniu, edukacji czy kulturze.
„Po wielu przykładach zastosowań Blockchaina w najbardziej innowacyjnych gospodarkach świata (w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze i Hong Kongu), również w Europie nadszedł czas na wielki przełom, jaki niesie ze sobą instytucjonalny rozwój technologii wykorzystywanej w zdecentralizowanych procesach gospodarczych.” Z tego powodu organizatorzy Blockchain NeXt przygotowują największą konferencję o technologii blockchain w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, spodziewając się ośmiuset obecnych gości. Partnerami wydarzenia są m.in. Microsoft, IBM oraz Hong Kong University of Science and Technology. Ponadto za sprawą sieci patronatów wiodących placówek dyplomatycznych (w tym Ambasad Szwajcarii, Holandii oraz Estonii), Blockchain NeXt ma szczególne znaczenie dla naszego regionu, promując Polskę i Warszawę jako „start-up hub” w Europie Środkowo-Wschodniej.
Miasta przyszłości oparte na blockchainie
Poza kluczowymi zastosowaniami technologii blockchain w bankowości, wielkim potencjałem na jej wykorzystanie są systemy do zarządzania instytucjami publicznymi oraz skupiskami miejskimi. Za sprawą zdecentralizowanej natury przesyłania danych poprzez łańcuch bloków (ang. blockchain), dane użytkowników rozdystrybuowane są pomiędzy podmiotami i użytkownikami sieci, zamiast przechowywania ich na centralnym serwerze. Sprawia to, że nie da się wymazać informacji z sieci rozproszonej pomiędzy użytkownikami. Niemożliwym jest też dopisanie informacji, np. poprzez antydatowanie dokumentu lub pliku. Dzięki temu technologia blockchain cechuje się całkowitą transparentnością i bezpieczeństwem; tym samym ma ogromny potencjał w operacjach administracyjnych i logistycznych.