Wydaje się jednak, że Blockchain – technologia zdobywająca coraz większe uznanie specjalistów od FinTechu i przedsiębiorców – będzie krokiem milowym dla światowej ekonomii. Już za tydzień, 21 czerwca, przyciągnie ona naszą uwagę także w Warszawie, na PGE Narodowym – za sprawą konferencji Blockchain NeXt.

Blockchain to nie tylko kryptowaluty

Mocno utartym, a do tego błędnym stereotypem jest utożsamianie technologii blockchain z kontrowersyjnymi kryptowalutami. „Blockchain to nie tylko waluty cyfrowe. To przede wszystkim szereg zastosowań, które dzięki transparentności i wydajności Blockchaina ułatwiają przepływ wiedzy i kapitału we wszystkich dziedzinach naszego życia.” – tłumaczy Mateusz Mach, główny organizator konferencji oraz uznany polski start-upowiec, i przywołuje liczne przykłady projektów, które implementują technologię blockchain w finansach, administracji publicznej, zarządzaniu, edukacji czy kulturze.

„Po wielu przykładach zastosowań Blockchaina w najbardziej innowacyjnych gospodarkach świata (w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze i Hong Kongu), również w Europie nadszedł czas na wielki przełom, jaki niesie ze sobą instytucjonalny rozwój technologii wykorzystywanej w zdecentralizowanych procesach gospodarczych.” Z tego powodu organizatorzy Blockchain NeXt przygotowują największą konferencję o technologii blockchain w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, spodziewając się ośmiuset obecnych gości. Partnerami wydarzenia są m.in. Microsoft, IBM oraz Hong Kong University of Science and Technology. Ponadto za sprawą sieci patronatów wiodących placówek dyplomatycznych (w tym Ambasad Szwajcarii, Holandii oraz Estonii), Blockchain NeXt ma szczególne znaczenie dla naszego regionu, promując Polskę i Warszawę jako „start-up hub” w Europie Środkowo-Wschodniej.

Miasta przyszłości oparte na blockchainie

Poza kluczowymi zastosowaniami technologii blockchain w bankowości, wielkim potencjałem na jej wykorzystanie są systemy do zarządzania instytucjami publicznymi oraz skupiskami miejskimi. Za sprawą zdecentralizowanej natury przesyłania danych poprzez łańcuch bloków (ang. blockchain), dane użytkowników rozdystrybuowane są pomiędzy podmiotami i użytkownikami sieci, zamiast przechowywania ich na centralnym serwerze. Sprawia to, że nie da się wymazać informacji z sieci rozproszonej pomiędzy użytkownikami. Niemożliwym jest też dopisanie informacji, np. poprzez antydatowanie dokumentu lub pliku. Dzięki temu technologia blockchain cechuje się całkowitą transparentnością i bezpieczeństwem; tym samym ma ogromny potencjał w operacjach administracyjnych i logistycznych.

Potencjał ten dostrzegł m.in. rząd Dubaju, który obecnie przenosi swoją infrastrukturę rządową na Blockchaina. Jednym z głównych prelegentów Blockchain NeXt będzie dr Soahil Munir, przewodniczący inicjatywy Smart Government Dubai. Warto dodać, że aspiracje rozwoju inteligentnych miast (ang. smart cities) mają także polskie instytucje publiczne. Dobrym przykładem takich działań są starania Miasta Gdyni – oficjalnego partnera konferencji.

Dzień start-upów, technologii, biznesu i innowacji

Konferencja Blockchain NeXt połączy ze sobą najbardziej innowacyjne start-upy blockchainowe, fundusze Venture Capital i wpływowych przedstawicieli świata finansów, a także wielkie korporacje technologiczne i duże przedsiębiorstwa z tradycyjnych sektorów gospodarki. To całodniowe wydarzenie zapełnią panele dyskusyjne i prelekcje ponad trzydziestu światowej sławy specjalistów z dziedziny Blockchain, targi start-upowe oraz Blockchain NeXt Start-up Show – konkurs dla najbardziej innowacyjnych projektów z sektora blockchainowego.

Wydarzenie prezentuje bardzo szerokie spektrum omawianych tematów związanych z technologiami, gospodarką, prawem oraz zarządzaniem. Blockchain NeXt przyciągnie zarówno przedsiębiorców, programistów oraz specjalistów z branży Blockchain, jak i osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki w Blockchainie i chcą dowiedzieć się więcej o jego potencjale w działalności komercyjnej i społecznej.

Konferencja Blockchain NeXt odbędzie się 21 czerwca w Warszawie na PGE Narodowym. Wydarzenie przedstawi zastosowania technologii blockchain w kontekście administracji, prawa, smart city, korporacji, służby zdrowia oraz bankowości. Wśród niemal 40 prelegentów znajdą się m.in Dr Sohail Munir ze Smart Dubai Government, Tomasz Kozar z Microsoft, prof. Kai-Lung Hui z Hong Kong University of Science and Technology oraz Marloes Pomp z Rządu Królestwa Niderlandów. Więcej informacji o konferencji dostępnych jest na stronie: https://blockchainext.io/.

Autorem tekstu jest Michał Andrzejewski, student ekonomii i finansów na New York University Abu Dhabi oraz Creative Officer konferencji Blockchain NeXt.