Wprawdzie w tym roku do 17 proc. (z 6 proc. w 2019 r.) zwiększyła się grupa specjalistów i menedżerów sektora finansów, którzy nie dostrzegają żadnych zewnętrznych barier hamujących aktywizację kobiet, to wzrost ten wynika przeważnie z pozytywnych opinii męskiej części badanych. Co drugi z nich uważa, że nic nie ogranicza kobiecych karier.
Wśród samych kobiet takich opinii jest dziesięć razy mniej, bo 5 proc. – wskazuje tegoroczna, trzecia edycja raportu „Kobiety w finansach" przygotowanego przez firmę rekrutacyjną Antal i CFA Society Poland pod patronatem medialnym „Parkietu" i „Rzeczpospolitej".
Jak wynika z raportu, który jest wynikiem badania 689 respondentów reprezentujących sektor finansowy, już 26 proc. jego przedstawicieli ocenia, że kobiety mają duży wpływ na rozwój branży i zajmują tam strategiczne miejsce. Odsetek takich wskazań wzrósł ponaddwukrotnie w porównaniu z 2019 r., czyli drugą edycją raportu. Jak zwraca uwagę Artur Skiba – prezes Antala – pomimo że 41 proc. kobiet dostrzega negatywne skutki pandemii dla swojej kariery, to wyraźnie rośnie wskaźnik oceniający wpływ pań na sektor finansowy jako duży. – Skoro przy negatywnych czynnikach kobiety potrafią umacniać swoją pozycję, pozwala to prognozować coraz bardziej dynamiczne zwiększanie ich wpływu na rynek pracy – zaznacza Skiba.
Przeszkodą są jednak bariery ograniczające aktywizację zawodową kobiet. Jako najpoważniejsze zewnętrzne ograniczenie uczestniczki badania wskazują uwikłanie kobiet w tradycyjne role rodzinno-opiekuńcze. – Kobiety znacznie częściej robią przerwy w karierze zawodowej oraz podejmują niektóre decyzje dotyczące kariery zawodowej z powodu obowiązków związanych z opieką nad innymi członkami rodziny – komentuje Izabela Sajdak, zarządzająca funduszami w PFR TFI, członkini CFA Society Poland.