Rosengren motywuje swoją rezygnację ze stanowiska „kwestiami zdrowotnymi”. Kaplan jednak w swoim oświadczeniu powiązał złożenie dymisji z kontrowersjami dotyczącymi jego aktywności na rynku akcji. „Rezerwa Federalna zbliża się do punktu krytycznego w naszym ożywieniu gospodarczym i rozważa przyszłą ścieżkę polityki pieniężnej. Niestety, niedawne kontrowersje dotyczące mojego oświadczenia majątkowego odwracają uwagę od kluczowej pracy Fedu” - napisał Kaplan. Oświadczył on również, że nie zrobił nic złego i że kierował się wytycznymi etycznymi Fedu.

Czytaj więcej

W USA podwyżki stóp już w 2022 r.

Kaplan w swoim oświadczeniu majątkowym za 2020 r. przyznał się do posiadania 27 pakietów akcji i jednostek uczestnictwa w funduszach, z których każdy był warty powyżej 1 mln USD. Nie podał dokładnej wartości posiadanych akcji, gdyż nie jest to wymagane w formularzu oświadczenia. Zaznaczył jednak, że posiadał m.in.: warte po ponad 1 mln USD papiery: Apple, Alibaby, Boeinga, Chevronu, Delta Airlines, Facebooka, GE, Google, Johnson & Johnson, Oracle i Tesli. Wśród posiadanych przez niego pakietów akcji znalazły się też udziały w drużynie koszykówki Kansas City Royals (jest jednym z jej 22 udziałowców). Inwestował też sumy przekraczające 1 mln USD w ETF śledzące indeks S&P 500 i spółki wartościowe z tego indeksu. Przyznał się do przeprowadzenia 22 transakcji kupna i sprzedaży akcji o wartości ponad 1 mln USD każda. Nie ujawnił ile, te transakcje były warte łącznie.

Eric Rosengren przyznał się natomiast do posiadania dużych ilości jednostek uczestnictwa w czterech REIT, czyli funduszach inwestujących w nieruchomości komercyjne.