Wśród osób rozliczających się z tytułu umowy o pracę i prowadzą własną działalność gospodarczą na gest ten zdecydowała się blisko połowa. - Warto, żeby podczas składania zeznania ryczałtowcy nie zapominali o przekazaniu 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego. To jeden z najlepszych i najłatwiejszych sposobów wsparcia stowarzyszeń i fundacji, które realizują społecznie pożyteczne cele. Pamiętajmy, że możemy wesprzeć nie tylko duże, obecne w mediach fundacje, ale również te mniejsze, które pomimo napotykanych trudności, robią wiele dobrego – mówi Bartosz Poliński z Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia.
Podczas wypełniania PIT-28 należy w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę równą 1 proc. należnego podatku. Aktualna lista organizacji pożytku publicznego jest dostępna na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nie wskazując organizacji, na rzecz której mają być przekazane środki nie jest się o niego bogatszym – kwotę i tak zabierze urząd skarbowy i włączy w pulę pieniędzy ze wszystkich podatków.
Wypełniony przez ryczałtowców PIT-28 można złożyć osobiście w okienku podawczym urzędu skarbowego, bądź wysłać do północy 31 stycznia za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zeznanie można również wysłać przez Internet lub dostarczyć za pomocą tzw. urzędomatów. Przywilej przekazania 1 proc. na szczytny cel mają jedynie osoby, które złożą zeznanie w terminie. Chociaż w 2012 roku zdecydowało się na to 11 mln podatników, którzy łącznie przekazali ponad 457 mln zł, to gdyby zdecydowali się na to wszyscy, uzbierałaby się kwota ok. 650 mln zł.
Ryczałtowcy to osoby korzystające z uproszczonego sposobu opodatkowania działalności gospodarczej i płacące podatek od przychodu, bez możliwości pomniejszania go o koszty uzyskania przychodu. Istotnym ograniczeniem jest to, aby przychody z prowadzonej samodzielnie działalności za 2012 rok nie przekraczały 150 tys. euro. Zazwyczaj z tej formy korzystają prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, osoby osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także duchowni.