Azja przegoniła Europę i USA

O 12 miejsc w górę przesunęła się Polska w rankingu najbardziej konkurencyjnych krajów na świecie (World Competitiveness Yearbook)

Publikacja: 21.05.2010 03:23

awans Polski

awans Polski

Foto: Rzeczpospolita

Światowe gospodarki ocenił szwajcarski International Institute for Management Development z Lozanny. Po 16 latach niekwestionowanego przywództwa pozycję lidera straciły Stany Zjednoczone.

Na szczyt listy wysunęły się w tym roku azjatyckie tygrysy. Triumfy święci gospodarka Singapuru, która przeskoczyła na pozycję lidera z miejsca trzeciego. Zamieniła się miejscami ze Stanami Zjednoczonymi. Wszystko z powodu ogromnego deficytu budżetowego, długu, spadku wartości aktywów finansowych i rosnącemu bezrobociu w USA. Na drugim miejscu znalazł się Hongkong. Polsce przypadło 32. miejsce wobec 42. w ubiegłym roku.

Szwajcarzy, przygotowując ranking, biorą pod uwagę ponad 320 różnych kryteriów – w tym kryteria gospodarcze, ocenę rządu i efektywność przedsiębiorstw, a także stan infrastruktury i poziom korupcji.

– Konkurencyjność to jednak nie tylko poprawa wskaźników, ale także odporność na to, co dzieje się wokół – tłumaczy Stephane Garelli, dyrektor IMD. – Singapur i Hongkong wprawdzie poniosły straty podczas ostatniego kryzysu, ale potrafiły w zadziwiająco szybkim tempie odbić się od dna. Znaczna część świata zachodniego zaś ciągle jeszcze nie może wyjść z gospodarczego upadku.

Gospodarka Singapuru rosła w pierwszym kwartale tego roku w tempie 13,1 proc., Chin 11,9 proc., podczas gdy Europa została daleko w tyle. Niewielkie jednoprocentowe odbicie prognozowane jest na cały 2010 rok. Z pewnością – jak podkreśla Garelli – Europa traci w skutek zamieszania wokół euro. Wyjątkiem jest Szwajcaria, która utrzymuje wysoką czwartą pozycję. W ocenie ekspertów IMD zawdzięcza to silnym podstawom gospodarczym oraz umiejętnie bronionej pozycji na rynkach eksportowych.

Instytut podkreśla, że choć trudno prognozować przyszłość, to z pewnością należy zwrócić większą uwagę na takie kraje, jak Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz gospodarki Ameryki Łacińskiej. To one w przyszłości mogą święcić triumfy w rankingu.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje