Redukcję zadłużenia zgodziły się wesprzeć Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach inicjatywy Heavily Indebted Poor Countries (HIPC). MFW oczekuje, że zadłużenie zagraniczne Demokratycznej Republiki Konga powinno spaść do 3 mld. dol. na koniec tego roku.
- Dzięki umorzeniu Kongo zaoszczędzi około 520 mln dol. rocznie samych kosztów obsługi długu. Pozwoli to nam, na otwarcie nowych linii kredytowych i zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych – powiedział w Kinszasie Adolphe Muzito, premier Konga.
Klub Paryski, nieformalna grupa wysokich urzędników do spraw finansów z 19 najbogatszych krajów świata, w swoim oświadczeniu wyraził zaniepokojenie środowiskiem biznesowym tego położonego w centralnej Afryce pństwa i wezwał kraj do zwiększenia wysiłku zmierzającego do poprawy w kwestii przestrzegania prawa i walki z korupcją.
Nie wszyscy wierzyciele są zobowiązani do zastosowania się do decyzji Klubu Paryskiego w ramach inicjatywy HIPC. Według kongijskich rządowych instytucji kliku prywatnych pożyczkodawców już rozważa ubieganie się o swoje należności na drodze sądowej.
W tegorocznym rankingu Doing Business 2011 Banku Światowego na 183 kraje, Kongo uplasowało się na 175 pozycji. Polska zajęła w zestawieniu 70 miejsce.