Na konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w Pałacu Elizejskim Sarkozy wezwał do stworzenia nowego „Bretton Woods” odpowiadającego potrzebom z jakimi boryka się światowy system finansowy w 21. wieku. Stwierdził, że prymat dolara jako głównej waluty rezerwowej działa destabilizująco i musi być on zreformowany tak, by dostosował się do „wielobiegunowego świata”. Koncepcje reform wysuniętych przez Paryż skupiają się głównie wokół trzech punktów: koordynacji, ochrony i dywersyfikacji. - Jeśli G20 chce być wiarygodne, musi być ono skuteczne – mówił Sarkozy.
[srodtytul]Trzy tematy [/srodtytul]
Poprawa międzynarodowego dialogu na temat polityki gospodarczej to główny cel opisywany w punkcie opisanym jako „koordynacja”. Sarkozy zwrócił uwagę, że rządy światowe powinny stworzyć swoisty „przewodnik”, który opisywałby sytuacje ekonomiczną poszczególnych krajów. Przewodnik taki miałby być zbiorem wskazówek mówiących jak uniknąć sytuacji mogących doprowadzić do przyszłych kryzysów.
W kwestii „ochrony” Paryż zaproponował wprowadzenie środków, które umożliwiłby krajom azjatyckim na upłynnienie bilionów dolarów rezerw zgromadzonych przez nie w ciągu ostatnich lata. Żeby uniknąć destabilizacji światowej gospodarki wymagane byłoby zaostrzenie istniejących regulacji oraz wprowadzenia bardziej elastycznych i dostępnych linii kredytowych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
W trzecim temacie opisanym jako „dywersyfikacja” Sarkozy postuluje odejście od dolara jako głównej waluty rezerwowej. Zaznaczył przy tym, że proponowane zmiany nie mają na celu kwestionowanie dolara jako waluty wymiany, lecz jej otwarcie na inne waluty.