Zwrócił się do RPP o oddzielanie globalnych czynników inflacyjnych od krajowych.
Inflacja w styczniu wzrosła do 3,8 proc. w ujęciu rocznym, co w opinii Rady Polityki Pieniężnej wskazuje na "pewną presję inflacyjną". Członek RPP Anna Zielińska-Głębocka zapowiedziała w środę, że czas jednokrotnej, silnej podwyżki stóp procentowych już minął; w marcu bądź w II kwartale tego roku konieczne może być "zacieśnianie polityki monetarnej".
- Na tę inflację powołuje się Rada Polityki Pieniężnej sugerując potrzebę podwyższania stóp procentowych. Jest to bardzo niebezpieczne i bardzo ryzykowne podejście, ponieważ może prowadzić do schłodzenia czy zamrożenia gospodarki - powiedział podczas konferencji prasowej szef resortu gospodarki.
- Inflacja, na którą mamy wpływ, wynikająca z czynników krajowych, to przede wszystkim podwyżka VAT-u o 1 procent. To przenosi się na ceny. Natomiast wzrost cen na energię, na żywność, na paliwa - to są czynniki globalne - tłumaczył Pawlak. Podkreślił, że RPP w swoich działaniach nie powinna sugerować się trendami globalnymi jak np. wzrost ceny ropy na światowych rynkach do poziomu 100 dolarów za baryłkę.
- Gdyby nawet RPP i NBP podwyższyły w Polsce stopę procentową do 100 procent, to i tak nie zmieniłoby to ceny ropy naftowej i cen paliw na stacjach benzynowych, to samo dotyczy cen żywności - powiedział wicepremier.