Wieksza ostrożność konsumentów

Przedsiębiorcy i osoby prywatne lepiej oceniają koniunkturę niż kwartał temu, ale gorzej niż rok temu

Publikacja: 10.05.2011 13:56

Wieksza ostrożność konsumentów

Foto: ROL

Choć barometr koniunktury badany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH podniósł się, to prof. Elżbieta Adamowicz, dyrektor instytutu zwraca uwagę na rosnący niepokój w gospodarstwach domowych.

Z analizy danych wynika, iż największy wpływ na kwartalny wzrost wartości barometru, o 5 pkt., miała poprawa koniunktury w budownictwie.

Ożywienie w przemyśle przetwórczym, w transporcie i rolnictwie było nieco mniejsze. Jednak w niektórych branżach:  bankowym, w handlu i  w gospodarstwach domowych ocena koniunktury jest gorsza niż kwartał temu.

- Zbieramy opinie, a te są zawsze zabarwione emocjami. Nie umiem stwierdzić czy oceny pesymizm jest jednorazowy, czy też będzie przeważał w przyszłym kwartale – prof. Adamowicz obawia się, że jeśli tendencja taka utrzyma się przyspieszenie gospodarcze, w tym popyt konsumpcyjny może w trzecim kwartale nieco zwolnić. Zwróciła przy tym uwagę, że z danych twardych, prezentowanych przez GUS nie wynika, by gorsze nastroje mogły wynikać z ogólnej sytuacji w gospodarce.

Ze wspólnego badania Instytutu i Konfederacji Przedsiębiorców Finansowych wynika, iż Oznacza to pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych i mniejszy popyt na kredyt - wynika z badań Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH pogorszeniu nastrojów indywidualnych towarzyszy spadek wartości barometru kredytów osobistych – consumer finance. - Jest znaczący i raczej przesądza odwrócenie krótkookresowego trendu wzrostowego i kontynuację średniookresowych spadków obserwowanych po rozpoczęciu kryzysu. – tłumaczy Sławomir Dudek z IRG SGH. Zdaniem analityków utrzymująca się od około roku w przedziale 10-15 proc. rdr dynamika kredytu dla gospodarstw domowych będzie co najwyżej podtrzymana i raczej nie należy spodziewać się powrotu do naturalnej dla polskiego rynku dynamiki w okolicach 20 proc.

Ekonomiści uważają, że takie dane wynikają z pogarszającej się sytuacji finansowej rodzin oraz z implementacji rekomendacji T, która znalazła odbicie w zaostrzonej polityce banków wobec gospodarstw domowych. Sławomir Dudek uważa, że kolejne działania Komisji Nadzoru Finansowego (głównie SII) zmierzają do dalszego ograniczenia możliwości zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe i będą zapewne przyczyniały się do dalszego zaostrzania polityki kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje