Chiny rozwijają się wolniej

Nadal rośnie produkcja przemysłowa, ale tegoroczny wzrost PKB Chin nie przekroczy 9 proc. Kłopoty mają przemysł tekstylny i budownictwo

Aktualizacja: 02.07.2011 01:19 Publikacja: 02.07.2011 01:18

Publikowany przez Chińską Federację Logistyki i Zaopatrzenia oraz tamtejszy urząd statystyczny indeks PMI spadł do 50,9 pkt z 51,9 pkt w maju. Na pocieszenie jednak trzeba dodać, że czerwiec był  28. miesiącem z kolei, w którym  indeks PMI  znajdował się powyżej granicznego poziomu 50 pkt oddzielającego recesję od boomu.

To pierwszy sygnał, że tegoroczny wzrost PKB może nie osiągnąć prognozowanych 9,6 proc., tylko 8,6 – 9 proc. Chociaż jednocześnie  produkcja przemysłowa nadal rośnie w tempie 12 – 13 proc., a dobre wyniki mają  przemysł elektroniczny i  przetwórstwo żywności. W gorszej sytuacji znalazły się przemysł tekstylny, chemia oraz produkcja środków transportu.

Prawdziwą bolączką chińskiej gospodarki jest inflacja. W ubiegłym tygodniu podczas europejskiej podróży chiński premier Wen Jiabao przyznał, że bardzo trudno będzie w tym roku sprowadzić ją do poziomu poniżej 5 proc. W maju wyniosła 5,5 proc. i była najwyższa od prawie trzech lat. W czerwcu mogła sięgnąć 6,1 proc.

Zdaniem ekonomistów oznaki spowolnienia to dowód na to, że chińska gospodarka przymierza się do „miękkiego lądowania".

Na oznaki spowolnienia w Chinach, zwłaszcza w budownictwie, zwracał uwagę na początku tego tygodnia francuski bank Societe Generale. Drastycznie (o 65 proc.) spadła w maju w porównaniu z rokiem poprzednim sprzedaż ciężkiego sprzętu, w tym koparek, buldożerów oraz ciężarówek. Rośnie jedynie sprzedaż cementu zużywanego do wykańczania mieszkań.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje