PSL wciąż jest za emeryturą obywatelską

Ludowcy proponują zwolnienie z podatku dochodowego emerytów oraz wprowadzenie emerytury socjalnej

Publikacja: 09.07.2011 02:04

Jolanta Fedak

Jolanta Fedak

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski Szymon Łaszewski

Mówiła o tym Ewa Kierzkowska, wicemarszałek Sejmu z PSL, w radiowej Trójce w piątek. Jej zdaniem należy wprowadzić zryczałtowane wpłaty na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji emeryturę obywatelską.

Pomysł emerytur obywatelskich, inaczej socjalnych, od dawna promuje Jolanta Fedak, minister pracy, także z PSL. – W moim przekonaniu system emerytalny pójdzie w kierunku wyrównywania średniej emerytury, czyli stworzenia emerytury obywatelskiej, jednakowej dla wszystkich. Wtedy cały system zachęt podatkowych będzie uzupełniał emeryturę podstawową – mówiła minister pracy w czasie debaty w redakcji „Rz" w maju.

Nie brakuje także zwolenników tego pomysłu wśród ekonomistów. System na wzór kanadyjski, w którym jest emerytura socjalna, korzystnie oceniają eksperci z Centrum im. Adama Smitha.

Według prof. Tadeusza Szumlicza z SGH emerytura socjalna mogłaby być finansowana z podatku emerytalnego płaconego przez 40 lat. Taki rodzaj emerytury zastąpiłby obecny system i składki na ubezpieczenia społeczne (19,52 proc. płacy brutto).

– Składka emerytalna mogłaby wynieść dwa razy tyle, ile na KRUS, czyli dziś byłoby to 130 zł – mówi Szumlicz.

W niedawnym wywiadzie dla „Rz" Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera, negatywnie wypowiadał się o pomyśle emerytury obywatelskiej. Jego zdaniem  taki pomysł oznacza podniesienie podatków albo składek w przyszłości.

– W Izraelu emerytura obywatelska wynosi 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Także w innych krajach, jak Kanada, jest ona bardzo niska. Powiedzmy więc Polakom, że taka emerytura będzie bardzo niska. To nie przejdzie – dodał.

Przeciwnikiem emerytury obywatelskiej jest także Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. – Prywatnie byłbym zachwycony. Wolałbym mniej wpłacać. Ale jako ekonomista nie zgadzam się z tym pomysłem. Bogatsi się ubezpieczą w jakiejś formie, a biedniejsi będą żądali podwyższenia świadczenia. Podzielimy społeczeństwo na bardzo biedne i bardzo bogate – uważa Petru.

 

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne