Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.03.2019 19:36 Publikacja: 29.03.2019 11:27
Foto: Bloomberg
Rosja nie zwalnia tempa, w jakim pozbywa się rezerw w dolarze amerykańskim w zamian za złoto. Według najnowszych danych w lutym rosyjskie rezerwy zwiększyły się o 1 mln uncji – najwięcej od listopada ubiegłego roku. Złoto stanowi obecni około 19 proc. rezerw walutowych Rosji, natomiast dolar 22 proc. Warto zwrócić uwagę, że jeszcze w 2017 r. dolar stanowił 46 proc. rezerw.
Ogromne zakupy kruszcu przez Moskwę nie pozostają bez wpływu na jego cenę. Według danych Światowej Rady Złota (World Gold Council) Rosjanie kupili w 2018 r. 274 tony złota, którego wartość wynosi około 11 mld USD. Rosyjski bank centralny odpowiada za 40 proc. zakupów złota, które trafia do banków centralnych, oraz za 6 proc. światowego popytu. Przez ostatnie kilka lat zakupy banku centralnego pomogły wywindować notowania złota. Od początku 2016 r. kruszec zdrożał o 20 proc. – Gdyby nie rosyjski bank centralny, ubiegły rok byłby najgorszy pod względem zakupów złota od dekady, a więc pomógł on ustabilizować cenę złota – powiedział Adrian Ash, szef działu badań w BullionVault.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że nie planuje zwolnić prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powel...
W czasie wojny handlowej wypowiedzianej światu przez Donalda Trumpa inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani...
91 proc. Polaków deklaruje, że oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym. Ale jednocześnie prawie połowa uspraw...
Administracja Trumpa nasila ataki na Jerome’a Powella, przewodniczącego Rezerwy Federalnej, usiłując zmusić go d...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas