Antykorupcyjne wytyczne Putina

Rosyjski premier ma dość korupcji i nepotyzmu w państwowych koncernach i bankach. Wprowadza drakońskie prawo. Dziwnym zbiegiem okoliczności, tuż przed wyborami

Publikacja: 11.01.2012 13:07

Antykorupcyjne wytyczne Putina

Foto: AFP

W państwowych koncernach energetycznych wielkie kwoty wędrują na konta zarejestrowanych w rajach podatkowych firm członków rodzin szefów spółek - stwierdził na ostatniej naradzie z enegretykami w minionym roku Władimir Putin. I nie tylko sklął na tę sytuację, ale i zdecydował o wprowadzeniu zasady jawności i przejrzystości struktur i finansów. Właśnie zaczęła obowiązywać.

Jak podaje gazeta Wiedomosti - 30 grudnia służby premiera przygotowały spis antykorupcyjnych wytycznych dla koncernów i banków.  Do 1 lutego firmy muszą ujawnić swoich beneficjentów i kontrahentów. Informacja ma być potwierdzona w dokumentach i skierowana do ministerstw: energetyki, finansów i łączności.

Do 14 lutego koncerny i banki państwowe mają wprowadzić do swoich dokumentów wewnętrznych poprawki. Mówią one o tym, że umowy firmy mogą zawierać tylko z podmiotami, które zgodzą się odtajnić swoje struktury właścicielskie oraz już zawarte kontrakty.

Także przy zmianach struktur właścicielskich firmy muszą w ciągu 10 dni informować o tym wszystkich, nawet najmniejszych akcjonariuszy koncernu lub banku.

W firmach wątpią czy polecenia premiera są realne do wykonania w tak krótkim czasie (czyli przed marcowymi wyborami prezydenckimi). Państwowe spółki mają setki i tysiące kontrahentów.

Nie ma natomiast takiej wymówki przy kolejnym wymogu: ujawnieniu dochodów szefów spółek, członków rad nadzorczych, zarządów, szefów filii i oddziałów oraz członków ich rodzin.

Deklaracje miały trafić na biuro kancelarii premiera do dzisiaj. W spisie firm, które podlegają antykorupcyjnym regulacjom nie ma kilku kluczowych: m.in. największego producenta paliw - Rosnieft, korporacji Rostechnologie (zbrojeniówka) i Rosnano (nanotechnologie).

W corocznym rankingu Transparency International korupcyjności 178 państw świata (Corruption Perceptions Index) Rosja spadła w 2010 r ze 146 na 154 miejsce (Polska jest na 41).

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej