Rynki finansowe liczą teraz, że superbank przezwycięży zastrzeżenia Bundesbanku i wznowi Program Rynków Papierów Wartościowych (SMP), który uruchomił ostatnio 5 miesięcy temu skupując z otwartego rynku rządowe obligacje. Przedsmak tego, co nastąpi, jeśli bank centralny nie zrobi tego co obiecał, pojawił się w piątek 27 lipca, gdy osłabło euro i spadły ceny akcji europejskich spółek, obligacji hiszpańskich i włoskich po kolejnym skrytykowaniu przez Bundesbank programu skupowani obligacji..
EBC będzie musiał działać znacznie agresywniej niż dotąd, aby zapewnić coś więcej niż tylko swobodę oddechu Hiszpanii i Włochom, który koszty pożyczania skoczyły w górę, a ich potrzeby ratunkowe mogą okazać się za duże do sfinansowania z dostępnych środków.
Bank centralny chcąc dać politykom więcej czasu na rozwiązanie kryzysu, który stwarza rosnące zagrożenie dla strefy euro, musi kupować maksymalnie dużo obligacji hiszpańskich i włoskich, aby przekonać inwestorów do robienia tego samego.
Ilościowe luzowanie (QE)
Banki centralne w USA, Japonii i Wielkiej Brytanii uruchomiły już programy ilościowego luzowania (QE), polegające na kupowaniu dużej ilości rządowych obligacji czy innych aktywów dla pobudzenia aktywności gospodarczej. Działania takie stosuje się, gdy inne mechanizmem tradycyjnej polityki pieniężnej nie dały spodziewanych skutków. W przypadku EBC oznaczałoby to wejście w konflikt z prawem, bo unijne przepisy zabraniają mu używania swych środków do finansowania rządowych wydatków.