W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak w lipcu, na poziomie minus 3. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 18 proc.
Szefowie firm zwracają uwagę na ograniczenie portfela zamówień. Ich zdaniem zjawisko to dotyczy w większym stopniu zamówień krajowych niż zagranicznych. Przedsiębiorcy wskazują na ograniczanie bieżącej produkcji. Wolniej rosną należności od kontrahentów. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, szczególnie w małych przedsiębiorstwach. Dyrektorzy planują dalsze redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostać bez zmian w stosunku do oczekiwań z lipca
W podmiotach dużych i średnich (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) zmniejsza się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. W jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) jest on zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania.
Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 25 – wzrost o 10 punktów), urządzeń elektrycznych (plus 13 – wzrost o 1 punkt), wyrobów z papieru (plus 9 – spadek o 6 punktów), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 7 – spadek o 3 punkty). Negatywnie koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 16 – spadek o 3 punkty), mebli (minus 6 – wzrost o 1 punkt), wyrobów z drewna (minus 5 – spadek o 2 punkty), metali (minus 5 – spadek o 4 punkty) oraz wyrobów tekstylnych (minus 5 – wzrost o 4 punkty).
W sierpniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 16 (w lipcu minus 14). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. firm, a jej pogorszenie 28 proc. (w lipcu odpowiednio 13 proc. i 27 proc.).