"Grupa ta powołana została w celu wypracowania szczegółowych rozwiązań w obszarze funkcjonowania parabanków" - wyjaśniła Dróżdż. W skład zespołu weszli przedstawiciele: MF, Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego oraz ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

W komunikacie wskazano, że podczas spotkania omówiono m.in. kwestie inicjatywy legislacyjnej dotyczącej zwiększenia kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia. Poruszono też kwestie zasad obrotu złotem inwestycyjnym oraz zezwoleń dla podmiotów oferujących taką usługę. Omawiano także rekomendacje dotyczące wprowadzenia systemu informatycznego, który pozwoliłby na automatyczne weryfikowanie, czy osoby wpisywane w Krajowym Rejestrze Sądowym nie były karane.

Podczas spotkania dyskutowano także o potrzebie szkoleń prokuratorów i sędziów, którzy prowadzą postępowania w sprawie parabanków; KSF zwrócił na to uwagę w swoich rekomendacjach.

Dodano, że szczegółowe rekomendacje działań oraz propozycje rozwiązań legislacyjnych zostaną wypracowane w trakcie kolejnych posiedzeń grupy roboczej i przedstawione do akceptacji Komitetu Stabilności Finansowej.

W związku ze sprawą Amber Gold w ubiegłym tygodniu zebrał się Komitet Stabilności Finansowej. Zarekomendował podjęcie szeregu działań, które zneutralizowałyby zagrożenia dla klientów i systemu finansowego, wynikające z działalności parabanków. Chodzi m.in. o zaostrzenie kar za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia, oszustwa i fałszowanie dokumentów.