To kwota o ponad 1 mld zł niższa niż w w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku – wynika z danych Fitch Polska. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w 2011 roku Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował prawie dwa razy więcej obligacji infrastrukturalnych.
W tym roku na emisje decyduje się więcej banków. Co nie jest szczególnym zaskoczeniem, ponieważ nowe regulacje dla banków (Bazylea III) powodują, że będą one szukały długoterminowego finansowania. Nadzór oczekuje, że co najmniej 20 proc. portfela hipotecznego banków będzie finansowane długimi papierami. Może to spowodować, że w ciągu dwóch–trzech lat wyemitują one obligacje na kwotę kilkunastu miliardów złotych.
Z banków, które już w tym roku wypuściły obligacje, można wymienić np.: PKO BP (1,6 mld zł), Getin Noble Bank (prawie 700 mln zł), BOŚ (285 mln zł), Alior Bank (280 mln zł).
Z kolei wartość emisji przeprowadzonych wyłącznie przez firmy jest już o ponad 2 mld zł wyższa niż przed rokiem (7,9 mld zł). I nie jest to jedynie zasługa wielkich emisji dużych spółek. Wśród tegorocznych emitentów dominują spółki energetyczne, deweloperskie, lotniska.
A już w październiku dołączyły kolejne. Energa przeprowadziła emisję obligacji o wartości 1 miliarda złotych. Wartość całego programu podpisanego we wrześniu przez Energę wynosi 4 mld złotych.