W 2011 r. w porównaniu z 2006 r. liczba turystów zmalała prawie we wszystkich grupach wiekowych. Wyjątkiem są osoby powyżej 65 lat, gdzie wzrost wyniósł aż 10 proc. – wyliczył unijny urząd statystyczny.
W grupie seniorów najbardziej wzrosła też liczba podróży (o 29 proc.), liczba noclegów podczas wyjazdów (o 23 proc.), a także wydatki na turystykę – aż o 33 proc.
Przeciętnie podczas dłuższego wyjazdu turyści seniorzy wydają (w 2011 r.) 1344 euro na osobę, czyli więcej niż średnia dla wszystkich – 1203 euro. Nic dziwnego, że ich udział w wydatkach ogółem to już 20 proc. wobec 15 proc. w 2006 r.
– Osoby starsze relatywnie najmniej odczuwają spowolnienie gospodarcze, które dotyka Europy już od kilku lat – komentuje Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK. – W przeciwieństwie do osób w wieku od 15 do 64 lat nie muszą się obawiać o utratę pracy, mają stabilne źródło dochodów w postaci emerytury czy renty. Z drugiej strony kryzys przyniósł obniżkę cen usług turystycznych, zwłaszcza na południu Europy, co dla starszych jest znakomitą okazją – dodaje Kaczor.
– Analiza Eurostatu jest zbieżna z ogólnymi tendencjami wynikającymi z przemian na świecie, które także przekładają się na trendy turystyczne – komentuje Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Przede wszystkim chodzi o zmiany demograficzne, czyli starzenie się społeczeństwa, szczególnie widoczne w Europie. – Skoro mamy więcej seniorów w ogóle, to mamy także więcej turystów seniorów. Szczególnie dominującą nacją w turystyce osób starszych są Niemcy i Holendrzy, co widać także w Polsce – zauważa Walas.