Największy producent nawozów fosforowych Rosji – koncern państwowy Fosagro – podpisał porozumienie z belgijską firmą Prayon w sprawie wspólnych inwestycji w metale ziem rzadkich. W zamian za dostęp do nowych technologii rosyjski koncern w ciągu pierwszych dziesięciu lat umowy będzie oddawał Belgom część zysku ze sprzedaży metali.
Prayon opracował technologię otrzymywania metali ziem rzadkich zawartych w fosforogipsach. To produkt uboczny powstały przy produkcji nawozów z fosforytów (np. apatytu). W listopadzie rusza w zakładach Fosagro prototypowa belgijska linia do wydzielenia metali ziem rzadkich z fosforogipsu. Jej moc to 25?tys. ton rocznie.
– Nieprzypadkowo wybraliśmy jako partnera firmę z Belgii. Ich technologia jest jedyną na świecie, która zapewnia przerób całego fosforogipsu – wyjaśnił szef Fosagro Maksim Wołkow. Jego firma poszła w ślady konkurenta – prywatnego koncernu nawozowego Acron (udziałowiec Azotów Tarnów). W kwietniu Acron ogłosił, że zainwestuje 25 mln dol. w instalację odzyskiwania metali ziem rzadkich z koncentratu apatytu.
Eksperymentalna linia ma ruszyć w przyszłym roku. Na początek Acron chce uzyskiwać ok. 200 ton metali ziem rzadkich.
Obecnie 95–97 proc. światowego rynku tych 17 najrzadszych metali należy do Chin. Mają one ok. 35 proc. zasobów, druga jest Rosja (ok. 20 proc.). Metale ziem rzadkich stosowane są m.in. w przemyśle kosmicznym i lotniczym; bateriach, magnesach, laserach, światłowodach czy panelach słonecznych i innych produktach wysokich technologii.