Z punktu widzenia inwestorów region ten cechuje się bardzo dużymi zasobami pracy, chłonnym rynkiem zbytu i dobrze rozwiniętymi infrastrukturą gospodarczą i społeczną.
Kolejna czwórka najlepszych to Mazowsze, Dolny Śląsk, Wielkopolska i Małopolska. Ranking zamyka pięć najbiedniejszych województwa Polski Wschodniej – podkarpackie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie jako ostatnie.
Śląsk pierwszą pozycję zajmuje już od ośmiu lat. – Wiele czynników, które decydują o atrakcyjności inwestycyjnej danego województwa jest prawie stałych w czasie i przestrzeni, stąd trudno o zdecydowane przetasowania w naszych analizach – podkreślał dr Maciej Tarkowski, współautor raportu.
Ale na przestrzeni lat widać pewne kierunki zmian. Przez pięć ostatnich lat (z lekkimi wahnięciami) swoją atrakcyjność znacznie poprawiło woj. mazowieckie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i lubelskie. Za to złe trendy i pogorszenie atrakcyjności zanotowały województwa; dolnośląskie, opolskie, lubuskie czy warmińsko-mazurskie.
Najwyższą atrakcyjnością inwestycyjną dla działalności przemysłowej cechuje się obszar w południowej części Polski – Górny Śląsk i zachodnia Małopolska. Dla działalności usługowej oraz zaawansowanych technologii – największy magnes stanowią obszary metropolitalne (z Warszawą na czele).