O ile w poprzednich latach banki chętnie deklarowały plany rozbudowy sieci placówek partnerskich, o tyle w ostatnim czasie są dużo ostrożniejsze. Na ten rok zadeklarowały łącznie otwarcie blisko 250  placówek licencyjnych – wynika z danych zebranych przez firmę Profit System. To niewiele w stosunku do poprzednich lat, kiedy takie plany zakładały  uruchomienie 700 punktów.

15 banków ma placówki partnerskie

Pod względem liczebności placówek partnerskich rynek powrócił do poziomu z 2007 roku. Za znaczną część spadku odpowiada restrukturyzacja  sieci agencji PKO BP (w tym roku  chce otworzyć 100 nowych agencji,  ale jednocześnie zamyka też  najwięcej ze  wszystkich).

– W latach prosperity niektóre banki rozwijały swoje sieci detaliczne, kierując się zbyt optymistycznymi założeniami – otwierały drogie placówki w topowych lokalizacjach, czyli z wysokim czynszem oraz przy wysokich kosztach inwestycji.  Tymczasem w systemach, w których model biznesowy był dobrze opracowany, obserwujemy rozwój – wyjaśnia Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa we franczyzie Profit System. Dodaje, że do tego, by placówki dobrze prosperowały, konieczna jest szeroka gama produktów, niskie kwoty inwestycji oraz niewielkie koszty funkcjonowania placówek partnerskich.

Obecnie 15 banków posiada placówki licencyjne: Alior Bank, Bank BPH, BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole, Eurobank, Getin Noble Bank, Invest Bank, Meritum Bank, Multibank, Polbank przejęty przez Raiffeisena, Pekao , PKO BP, Santander Consumer (dawny AIG) oraz mPunkt prowadzony przez spółkę Aspiro z Grupy BRE.

W ubiegłym roku osiem banków  odnotowało w sieciach partnerskich spadki, wzrosty były udziałem dziewięciu.

Na koniec grudnia 2012 roku na polskim rynku działało 2949 placówek bankowych na licencji – o 433 mniej niż w ubiegłym roku, ale w tegorocznym zestawieniu nie jest uwzględniona  licząca dziś 464 placówek sieci Monetia, która nie należy już do Banku DnB NORD. Jest jednak grupa banków, które stawiają na ten rodzaj sieci.

Eurobank w tym roku chce uruchomić w tej formule 30 nowych placówek partnerskich w zmienionym formacie – w większych miastach, zarezerwowanych dotąd dla oddziałów własnych, oraz w nowej wizualizacji.

Również 30 nowych punktów zamierza uruchomić Getin Noble. Plany otwarciowe mają również Bank BPH (30), BZ WBK (20) Alior Bank (20) i  Meritum (18).

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

– Mamy już 450 placówek partnerskich. W 2013 roku otworzymy 20 nowych. Już teraz mamy trzecią pod względem łącznej liczby sieć placówek w Polsce  – podkreśla Julian Krzyżanowski z Alior Banku.

Liderzy rynku stawiają nowe punkty

W przypadku Meritum Banku placówki partnerskie  stanowią  kluczową część sieci.

Na koniec ubiegłego roku Meritum Bank miał 16 placówek własnych i 142 partnerskie, a tym roku liczba placówek partnerskich ma wzrosnąć do 160.

Eksperci podkreślają, że bankowcy staranniej dobierają też franczyzobiorców – cenią doświadczenie w sprzedaży i znajomość branży.

W ubiegłym roku z tego modelu sieci zrezygnował ING Bank Śląski, który placówki partnerskie przekształcił  w oddziały własne, a ostatnia umowa wygasła 31 grudnia 2012.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, m.krzesniak@rp.pl