Aktualizacja: 27.05.2019 10:34 Publikacja: 27.05.2019 10:26
Foto: Flickr, fot. verkeorg
Takie dane pozyskał od swoich klientów fintech Revolut. Okazało się, że wbrew obiegowym opiniom, młodzi wcale nie trwonią pieniędzy na przysłowiową latte i tosty z awokado. Większość regularnie oszczędza (68 proc.), zarówno na tzw. czarną godzinę (55 proc.), jak i na wakacje (56 proc.).
W badaniu porównano kraje i miasta, na poziomie deklaracji, jak i twardych danych. W Polsce wyniki pokazały, że milenialsi nie uciekają od tematu finansów. Po pierwszym pytaniu zaledwie 17 proc. respondentów przyznało, że nie lubi zajmować się finansami. Większość zaprzeczyła także, by oszczędzanie sprawiało im trudności (55 proc.). Wśród Polaków urodzonych w latach 1981-2001 używających Revolut 68 proc. potwierdziło, że po opłaceniu miesięcznych rachunków, regularnie oszczędzają coś z tego, co zostanie. To więcej niż Brytyjczycy (67 proc.), spośród których wielu deklaruje, że ma trudności z oszczędzaniem (47 proc.) i niepokoi się o swoją przyszłość finansową (63 proc.).
Myśli większości z nas dryfują teraz w stronę letnich wakacji (badanie realizowano w maju). Polscy milenialsi nie są wyjątkiem. Choć najczęściej wskazywanym celem oszczędności były wakacje (56 proc.), tuż za nimi uplasowało się odkładanie na przysłowiową czarną godzinę (55 proc.). Chodzi tu chyba jednak bardziej o nagłą nieprzewidzianą potrzebę, niż oddaloną w czasie emeryturę, na którą wskazało 20 proc. odpowiedzi. Ważnym celem jest natomiast mieszkanie, odkłada na nie 42 proc. polskich milenialsów (w Wielkiej Brytanii 30 proc.). Co ciekawe oszczędzanie na auto (27 proc.) i sprzęt RTV/AGD (17 proc.) bierze prym we wskazaniach nad odkładaniem na dzieci (10 proc.) i wesele (7 proc.).
Co dziesiąty mieszkaniec średnich miast w Polsce ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Sytuacja jest gorsza niż w większych ośrodkach. Wśród przyczyn są mniejsze możliwości zarobkowania, którym towarzyszy duży apetyt na wielkomiejski poziom życia.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspólnie z Enterprise Investor Fund IX inwestują w eTravel, polskiego organizatora podróży służbowych. Transakcja czeka jeszcze na akceptację Urządu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.
Na lokatach bankowych gospodarstwa domowe odłożyły w minionym roku imponujące ponad 100 mld zł. Ale banki trochę kręcą nosem, bo wolałyby udzielać więcej kredytów.
Specjalny fundusz rządu USA utworzony w celu wypłacenia rekompensat tysiącom osób oszukanych przez nieżyjącego już Bernarda Madoffa, twórcy największej w historii piramidy finansowej - dokonuje ostatniej partii wypłat. CNN informuje, że udało się pokryć niemal wszystkie ich straty.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Prezydentura Trumpa w czasie wojny w Ukrainie to dla Unii Europejskiej równanie z dwoma niewiadomymi. Pierwszy krok należy do polskiej prezydencji.
Obserwujemy trend globalizacji usług płatniczych, coraz więcej firm chce integrować lokalnych dostawców płatności z szeroko dostępnymi usługami. Ale cała rzecz w tym, by nie tylko obserwować, a umieć włączyć się do gry – opowiada Jarosław Stankowski, Head of Ecommerce& Retail w Autopay.
Fundacja Polska Bezgotówkowa od ponad siedmiu lat aktywnie wspiera mikroprzedsiębiorców w obszarze cyfryzacji i wdrażania płatności bezgotówkowych.
Odnawialne źródła energii uzupełnione magazynami energii, elektrociepłownie gazowe zastępujące emisyjne bloki węglowe i – docelowo – małe reaktory modułowe to składowe programu inwestycyjnego Orlenu do 2035 roku w segmencie energii.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Znajdzie się kilka bardzo dobrych powodów, dla których warto czytać nową powieść Anny Kańtoch „Czeluść” razem z jej wznowionym horrorem sprzed 12 lat – „Czarnem”.
Podział gminy to przykład wkładania w tryby samorządowe politycznego kija. To egzemplifikacja psucia państwa polskiego, nieprzestrzegania naszej konstytucji - uważa Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. To z tej gminy na początku roku wydzielono nową - Grabówkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas