Dyskusja z udziałem wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Wiceminister Dariusz Bogdan zwrócił uwagę, że relacje pomiędzy Polską a Chinami od kilku lat rozwijają się bardzo dynamicznie. - W kwietniu 2012 r. w Warszawie odbyło się Forum Gospodarcze z udziałem ponad 1700 chińskich i polskich firm. Wypracowaliśmy podczas niego propozycje rozwoju naszej współpracy, dot. m.in. utworzenia chińskiego parku technologicznego w jednej ze specjalnej stref ekonomicznych - przypomniał.
Podsekretarz stanu w MG zaznaczył również, że ulgi i przywileje dla inwestorów oferowane w ramach SSE są znaczącym atutem Polski, przyciągającym zagraniczny kapitał. – Dlatego Ministerstwo Gospodarki dąży do wydłużenia funkcjonowania stref co najmniej do roku 2026 – dodał wiceminister Bogdan.
Jak zaznaczył wiceminister Bogdan, wejście na rynek chiński ma ułatwić polskim przedsiębiorcom przygotowany w Ministerstwie Gospodarki program „Go China". Jednym z jego narzędzi jest portal internetowy www.gochina.gov.pl. – Zawiera on wiele przydatnych informacji nt. możliwości eksportu, importu, udziału w misjach gospodarczych, targach i konferencjach w Chinach. Portal odwiedziło już ponad 320 tys. osób – przypomniał podsekretarz stanu w MG.
Podkreślił, że Chiny są ogromnym rynkiem o wysokim potencjale wzrostu. – Wspieranie działalności firm w tamtym regionie świata to jeden z elementów strategii UE na rzecz konkurencyjności. Dlatego promujemy w Chinach nasze specjalności eksportowe. Chcemy, by były rozpoznawalne jako towary najwyższej jakości – zaznaczył wiceminister Dariusz Bogdan. Przypomniał, że z 15 priorytetowych branż polskiej gospodarki na rynku chińskim promowane będą produkty branży biotechnologicznej i farmaceutycznej, kosmetycznej, jubilerskiej, a także maszyny i urządzenia górnicze oraz specjalności żywieniowe.