Zdaniem specjalistów trudno o jednoznaczny komentarz na podstawie ogólników. Pytanie, jak dużo szczegółowych informacji zostanie udostępnionych w oficjalnym dokumencie, przyjętym przez radę nadzorczą.
1. Przejęcia i dalsze zwiększanie bazy zasobowej
Akwizycje złóż są niezbędne, aby KGHM dotrzymał kroku globalnej konkurencji. Wydaje się jednak, że aby uzyskać przychylność Skarbu Państwa do dalszej kosztownej ekspansji, na początku koncern musi udowodnić, że zakup Quadry – największa inwestycja zagraniczna w historii polskich przedsiębiorstw, o wartości ponad 9 mld zł – był dobrym posunięciem. Takim sprawdzianem będzie uruchomienie kopalni Sierra Gorda (wg planu w 2014 r.).
2. Dalsza dywersyfikacja portfela oferowanych produktów
Dzięki zakupowi Quadry grupa KGHM już zaistniała jako producent nie tylko miedzi, srebra i złota, ale również niklu, platyny i palladu. Projekt Victoria w Kanadzie, który ruszy w najbliższych latach, daje dalszy potencjał wzrostu w tych segmentach. Jeśli chodzi o inne obszary, to poszukiwanie gazu z łupków wiąże się dla KGHM ze stosunkowo niskimi wydatkami. Zaangażowanie się w wydobycie uranu to pieśń przyszłości – jest uzależnione od rozwoju projektu elektrowni atomowej w Polsce. Do oceny zapowiedzianego po raz pierwszy wejścia w węgiel koksujący potrzeba więcej szczegółów.
3. Debiut na parkiecie w Londynie albo Toronto
Zdaniem ekspertów scenariusz dual listingu w Londynie, zwłaszcza połączony z emisją akcji, jest mniej prawdopodobny niż uplasowanie KGHM International na giełdzie w Toronto. Dual listing spowodowałby spadek obrotów w Warszawie, a Polska Miedź to jedna z najchętniej handlowanych spółek. Z drugiej strony wciąż nie wiadomo, co rząd postanowi w sprawie OFE i jak wpłynie to na naszą giełdę.
Co do potencjalnej emisji akcji – Skarb Państwa może nie pogodzić się ze zmniejszeniem swojego udziału w ogólnej liczbie głosów.