Są to pieniądze z programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka", w którym na koniec okresu 2007–2013 (projekty i ich rozliczenia mogą trwać do końca 2015 r.) resort rozwoju regionalnego postanowił przetestować kolejną zwrotną formę finansowania rozwoju mikro- i małych przedsiębiorstw. To przedsięwzięcie z serii pilotażowych testów przed okresem 2014–2020, w którym pomoc finansowa dla firm ma w dużo większej mierze przybrać formę zwrotną w przeciwieństwie do dominujących obecnie bezzwrotnych dotacji.
Po pożyczki z nowo tworzonego przez PARP Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji będą mogły sięgnąć mikro- i małe firmy mające umowę inwestycyjną z inwestorem kapitałowym (co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem kapitału podwyższonego ryzyka), na mocy której inwestor ten zobowiązał się do dokonania inwestycji kapitałowej w firmę i utrzymania jej do chwili całkowitej spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
9,1 mld zł wypłaciła już PARP firmom i instytucjom otoczenia biznesu z „Innowacyjnej gospodarki"
Firma wnioskująca o pożyczkę nie może być powiązana osobowo lub kapitałowo ze swym inwestorem. Musi też przedstawić biznesplan oparty na wdrożeniu innowacji (produktowej, procesowej lub marketingowej), który wykaże rentowność przedsięwzięcia.
Głównym celem pilotażowych pożyczek jest wypełnianie luki kapitałowej w finansowaniu innowacji i mobilizacja kapitału prywatnego w branży nowych firm (tzw. start-upów). Pożyczki kierowane są do ich dwóch rodzajów. Po pierwsze do przedsiębiorców, którzy nie prowadzą jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generują zysków, a po drugie do przedsiębiorców, którzy sprzedaż prowadzą nie dłużej niż 12 miesięcy, licząc od dnia wystawienia pierwszej faktury sprzedaży produktu lub usługi.