Nowy miernik, nazwany „Wskaźnikiem poziomu innowacyjności", analizuje stopień, w jakim pomysły opracowane w innowacyjnych sektorach trafiają na rynek, przyczyniając się przy tym do tworzenia lepszych miejsc pracy oraz zwiększania konkurencyjności Europy. Wskaźnik ten – opracowany na wniosek przywódców UE w celu umożliwienia analizy porównawczej krajowych strategii w zakresie innowacji – wskazuje na znaczące różnice między państwami UE w tej dziedzinie.

I tak państwa, które najlepiej radzą sobie z zagadnieniem, to Szwecja, Niemcy, Irlandia i Luksemburg. Na drugim końcu zestawienia uplasowała się Bułgaria, Litwa, Łotwa oraz Portugalia. Polska zajmuje miejsce szóste od końca. W swoim raporcie KE zwraca uwagę, że kraje, które znalazły się w czołówce, zawdzięczają swoją pozycję sukcesom we wszystkich, bądź niektórych, następujących obszarach: gospodarka charakteryzująca się dużym udziałem sektorów opartych na wiedzy specjalistycznej, szybko rozwijające się innowacyjne firmy, duża liczba patentów oraz konkurencyjny eksport

W opublikowanym raporcie Komisja porównuje także całą Unię względem reszty świata. Wyniki są całkiem niezłe. W globalnym wyścigu najlepsze wyniki odnotowuje Japonia, Szwajcaria oraz Stany Zjednoczone. UE ulokowała się tuż za podium.

Opracowany przez KE opiera się na czterech komponentach wybranych ze względu na ich znaczenie dla polityki: