Kongresowe Generalne Biuro Rachunkowości (GAO) uważa, że wyłudzone lub nadpłacone sumy wykazały słabość procedur obowiązujących w Social Security Administration (amerykański odpowiednik ZUS). Urząd ten zapowiada odzyskanie wszystkich wyłudzonych pieniędzy. "Przeprowadzimy szczegółowe śledztwo" – obiecuje Mark Hinkle, rzecznik Social Security.

Mimo narzekań ze strony GAO, system wydaje się dużo szczelniejszy od polskiego. Liczba wyłudzeń wynosi zaledwie 1 procent wszystkich pobierających renty, a wartość nieuczciwie uzyskanych świadczeń jest proporcjonalnie jeszcze niższa.

W USA otrzymanie renty z tytułu niezdolności do pracy jest często bardzo trudną procedurą. Jednym z warunków jest brak dochodów przekraczających 1000 dolarów miesięcznie przez pięć kolejnych miesięcy. Social Security chce się w ten sposób upewnić, że rzeczywiście rencista jest niezdolny do pracy. To właśnie bazy danych dotyczących zatrudnienia  badali przede wszystkim pracownicy Kongresu, którzy dochodzili do wniosku, że część osób starających się o rentę w rzeczywistości pracowała.

W USA jest obecnie około 9 milionów niezdolnych do pracy rencistów. W ubiegłym roku Social Security wypłaciła im 137 miliardów dolarów w ramach świadczeń.