Reklama
Rozwiń

Szkocja może emitować obligacji

Począwszy od 2015 r. rząd Szkocji będzie mógł emitować własne obligacje – postanowiło brytyjskie ministerstwo skarbu.

Publikacja: 19.02.2014 13:18

Szkocja może emitować obligacji

Foto: Bloomberg

We wrześniu br. odbyć się ma referendum, w którym mieszkańcy Szkocji zadecydują, czy chcą jej oderwania od Królestwa Brytyjskiego. Londyn stara się przekonać Szkotów, aby nie zrywali liczącej ponad 300 lat unii z Anglią, m.in. przyznając im większą autonomię.

Obecnie Szkocja może zadłużać się tylko w Narodowym Funduszu Pożyczkowym, udzielającym kredytów lokalnym rządom Królestwa. Rząd w Edynburgu może pożyczyć do 500 mln funtów na cele inwestycyjne.

Począwszy od 2015 r. limit zadłużenia wzrośnie do 2,2 mld funtów (około 11 mld zł), ale w jego granicach szkockie władze będą mogły też pożyczać kapitał bezpośrednio na rynku. Już wcześniej brytyjski rząd postanowił, że w tym samym czasie Szkocja otrzyma prawo do ustalania stawki podatki dochodowego.

– To historyczny moment dla Szkocji – ocenił brytyjski sekretarz skarbu George Osborne. Jak podkreślił, decyzje Londynu pokazują, że obecny status daje Szkocji to, co najlepsze z niepodległości i członkostwa w unii.

Osborne ostrzegł jednak, że Edynburg najprawdopodobniej nie będzie w stanie uzyskać tak atrakcyjnego oprocentowania pożyczek, jak Londyn. Według ekspertów, z którymi konsultował się rząd, szkockie obligacje będą miały oprocentowanie wyższe o 0,3-1,1 pkt proc. od obligacji brytyjskich.

Władze Szkocji nie zareagowały na ustępstwo Londynu entuzjastycznie. – To po prostu zbyt mało i zbyt późno. Bez całkowitej kontroli nad polityką fiskalną, która przyjdzie wraz z niezależnością, zdolność szkockiego rządu do pożyczania w celu zwiększenia inwestycji infrastrukturalnych będzie ograniczana przez arbitralne limity narzucone z zewnątrz – ocenił autonomiczny rząd Szkocji.

Pierwszy minister tego gabinetu Alexander Salmond powiedział zaś na antenie BBC, że niepodległa Szkocja byłaby w stanie pożyczać kapitał taniej, niż Wielka Brytania, tak jak inne niewielkie kraje europejskie. – Rentowność (porusza się odwrotnie do cen – red.) obligacji Szwajcarii to około 1,2 proc., Danii 1,9 proc., a Finlandii 2 proc. – zauważył. Rentowność brytyjskich papierów 10-letnich oscyluje wokół 2,7 proc.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora