To o 6,5 proc. mniej niż w kwietniu, choć o 8,5 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Wyliczenia oparte zostały na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w maju oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych.
Przyczyną majowego zmniejszenia obrotów są czynniki sezonowe.
Po okresie podwyższonej aktywności firm w marcu i kwietniu (po wcześniejszych słabszych miesiącach), maj zwykle przynosi silną korektę. Dotyczy to zarówno handlu, jak i dostaw zaopatrzenia potrzebnego do dalszej produkcji. Wyniki tegorocznego maja będą dodatkowo osłabiane mniejszą aktywnością po świętach wielkanocnych, które przypadły w drugiej połowie kwietnia.
KUKE zwraca uwagę, że w 2014 roku zmiany aktywności gospodarczej przebiegają nieco odmiennie niż w roku ubiegłym. Zmienia się poziom dynamiki rocznej eksportu w poszczególnych miesiącach. Bardzo dobre rezultaty przyniosły styczeń i marzec (roczna dynamika wyniosła odpowiednio 10,7 proc. i 10,9 proc.), ale słabszy okazał się luty i kwiecień (odpowiednio 5,7 proc. i 6,8 proc.). Maj z wynikiem 8,5 proc. lokuje się niejako pośrodku.
Korporacja oczekuje, że w okresie od maja do lipca eksport okaże się większy niż przed rokiem o 8,2 proc. Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2014 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 170,5 mld euro, co stanowić będzie wynik o 9,3 proc. wyższy niż w roku 2013. W miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim oraz normalizacji sytuacji u wschodnich partnerów, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu. W roku 2015 eksport może zwiększyć się do 190,8 mld euro, czyli o 11,9 proc.