W czerwcu łączne finansowanie wyniosło 1,97 biliona juanów (317 miliardów dolarów), poinformował we wtorek Ludowy Bank Chin, tamtejszy bank centralny. Ekonomiści spodziewali się, że będzie to 1,425 biliona juanów. Nowe kredyty w walucie krajowej sięgnęły 1,08 biliona juanów, zaś wskaźnik podaży pieniądza M2 podskoczył o 14,7 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej.

Rezerwy walutowe zwiększyły się do 3,99 biliona dolarów z 3,95 bln na koniec marca 2014 r. Zwyżka o 1,1 proc. była najsłabsza od grudnia 2012 r. Według ekspertów francuskiego banku Credit Agricole na to tempo rzutuje odpływ 100 miliardów dolarów kapitału. Dariusz Kowalczyk z CA przewiduje, że w obecnym kwartale rezerwy będą rosły szybciej i przekroczą 4 biliony dolarów.

Jeśli chodzi o czerwiec finansowanie chińskiej gospodarki okazało się największe od 2009 r. , gdyż Zhou Xiaochuan , prezes Ludowego Banku Chin, stara się zapewnić dopływ nowego kredytu bez konieczności zakrojonego na szeroką skalę luzowania polityki pieniężnej, co mogłoby zwiększyć ryzyko kredytowe. W środę dowiemy się jakie było tempo wzrostu produktu krajowego brutto w drugim kwartale, a także produkcja przemysłowa i inflacja w maju. Dane powinny uwidocznić wpływ prowzrostowych decyzji władz zwłaszcza dotyczących programów rozbudowy infrastruktury.

W maju łączne finansowanie w Chinach wyniosło 1,4 biliona juanów, zaś rok wcześniej było to 1.04 bln juanów. Prognozy 18 ekonomistów na czerwiec mieściły się w przedziale 1,2 -1,55 bln juanów.