Amerykańskie służby śledcze po raz kolejny ostrzegły w tym tygodniu kupujących w sieci, aby nie podawać osobistych danych portalom, do których nie mają pełnego zaufania. Nadzwyczajne przeceny są przynętą, mającą na celu przejęcie numerów kart kredytowych i innych kluczowych informacji. "Może się okazać, że zapłacisz za towar, którego nie otrzymasz, przekazując złodziejom kluczowe dane osobiste" – ostrzega FBI na swoich stronach internetowych, na których można składać skargi na nieuczciwych sprzedawców. Zdarza się również, że internetowa superobniżka jest tylko przynętą i konsument otrzymuje w zamian towar dużo mniejszej wartości i gorszej jakości.
Złodzieje co roku wykazują się pomysłowością. W tym roku wiele nieuczciwych ofert udaje wiadomości przesłane z adresów internetowych bliskich znajomych. Popularnymi platformami dla cyberzłodziei są także portale społecznościowe. "Podchodź sceptycznie do najbardziej kuszących ofert i nie podawaj danych osobowych w miejscach, których nie znasz" – ostrzega FBI.
Do najpopularniejszych "przekrętów" pojawiających się w internecie szczególnie często w sezonie świątecznych zakupów FBI zalicza przede wszystkim tzw. phishing, czyli przejmowanie osobistych informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dzięki e-mailom i stronom internetowym wyglądającym na autentyczne, phisherzy wchodzą w posiadanie takich informacji jak numery ubezpieczenia społecznego, kart kredytowych, kont bankowych oraz innych informacji pozwalających na kradzież tożsamości.
Do kradzieży tożsamości służą także aplikacje gier na urządzenia mobilne, które można instalować na smartfonach i tabletach. FBI ostrzega aby nie ściągać programów z niepewnego źródła i bez sprawdzenia niezależnych recenzji gier w internecie.
Złodzieje w okresie świątecznym także publikują także oferty dotyczące sklepowych kart towarowych, czyli tzw. gift cards. FBI ostrzega także przed kupowaniem w sieci biletów na duże imprezy sportowe lub artystyczne ze skopiowanym lub sfałszowanym kodem kreskowym.