Reklama
Rozwiń

Dolar dolarowi nierówny

Realna siła nabywcza dolara nawet w USA jest uzależniona od miejsca zamieszkania Amerykanów i zależy od kosztów życia i cen nieruchomości w danym stanie. Najnowszy raport udostępniony przez Tax Foundation pokazuje, że rozpiętości pomiędzy poszczególnymi regionami potrafią sięgać ponad 30 proc.

Publikacja: 13.07.2015 15:28

Dolar dolarowi nierówny

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Na podstawie badań Bureau of Economic Analysis fundacja przygotowała mapę siły nabywczej pieniądza w USA. Uwzględniono nie tylko wysokość cen detalicznych, ale także ceny usług, ubezpieczeń oraz nieruchomości i inne dodatkowe koszty życia w poszczególnych stanach.

Z mapy wynika, że realna wartość banknotu 100 dolarowego jest najwyższa w takich stanach jak Missisipi (115,21 dol.), Arkansas (114,29 dol.), Dakota Południowa (114,16 dol.), Alabama (114,03) czy Wirginia Zachodnia (113,12) uważanych tradycyjnie za obszary biedniejsze. Na przeciwległym krańcu znajdują się stołeczny Dystrykt Kolumbia (84,96 dol.), Hawaje (86,06 dol.), Nowy Jork (86,73 dol.), New Jersey (87,34 dol.) i Kalifornia (89,05 dol.). Poza wyspiarskimi Hawajami wszystkie pozstałe stałe stany zaliczane są do najbardziej zamożnych. Oznacza to, że w biednym Missisipi realna siła nabywcza dolara jest o 36 procent wyższa niż w stolicy kraju.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora