Dysponujący ponad 1 mln USD wolnych środków trzymają sporą część majątku w gotówce także dlatego, że chcą mieć z czym wrócić na rynek, by kupować po niższych cenach w przypadku korekty. Taka jest konkluzja ankiety przeprowadzonej przez Capgemini wśród majętnych mieszkańców rejonu Azji i Pacyfiku poza Japonią. W drugim kwartale ich zasoby gotówkowe wzrosły do około 25 proc. ogółu aktywów. Rok wcześniej było to 21 proc.
Mimo tego zwrotu w stronę gotówki, bogaci Azjaci nadal ostro inwestują w akcje, których udział w ich portfelach wzrósł do 28 proc. i też jest największy od pięciu lat. To zwiększenie pozycji gotówkowych i akcyjnych dokonało się kosztem redukcji inwestycji w alternatywne aktywa, takie jak produkty ustrukturyzowane, fundusze hedgingowe i nieruchomości.
Cały rejon Azji i Pacyfiku w 2016 r. wykazał wolniejszy wzrost liczby milionerów i ich majątku niż w poprzednim roku. Ich łączne zasoby wzrosły o 8,2 proc. do 18,8 bln USD, w porównaniu z 9,9 proc. w 2015 r. Najszybciej rosły m majątki bogatych w Tajlandii i Indonezji.