Aktualizacja: 03.12.2019 13:39 Publikacja: 03.12.2019 13:36
Foto: Fotorzepa, Łukasz Solski
„Ryzyko portfela hipotecznych kredytów walutowych wzrosło. Wynika to z możliwości wzrostu liczby zaskarżanych umów przez niektórych kredytobiorców, m.in. w kontekście wyroku TSUE” – podał Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego. Wczoraj pisaliśmy, że w listopadzie trzy czwarte spraw wygrywali frankowicze, a liczba nowych pozwów szybko rośnie.
Zdaniem ekspertów banku centralnego wiarygodne oszacowanie potencjalnej skali skutków finansowych po wyroku TSUE jest teraz utrudnione. Umowy hipotek walutowych są bardzo różnie skonstruowane pod względem stosowanych w nich postanowień i nie ma podstaw do wnioskowania, w jakim stopniu stosowane zapisy umowne są tożsame lub zbliżone do zapisów w umowie, która była przedmiotem analizy TSUE – zwraca uwagę NBP dodając, że sądy krajowe, w granicach określonych przepisami polskiego prawa i treścią roszczeń, mają swobodę w zakresie oceny abuzywności i określania jej skutków. Dlatego trudno określić jak będzie kształtowała się linia orzecznicza, ilu klientów pójdzie do sądów i jakie będą koszty banków.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i głó...
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pie...
26 proc. ocenia ją pozytywnie, a 28 proc. negatywnie. Tylko co piąty deklaruje, że w ostatnich trzech miesiącach...
Norweski narodowy fundusz emerytalny Statens pensjonsfond, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na g...
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas