Lyon zmarła w czwartek w Los Angeles. Nie podano przyczyny śmierci.

Urodzona w 1946 roku w Davenport w stanie Iowa, Lyon była modelką z dwoma aktorskimi rolami na koncie, kiedy pokonała 800 innych aktorek i dostała rolę Dolores Haze w "Lolicie" Stanleya Kubricka, filmie, który od samego początku budził kontrowersje. Książka Nabokova o relacji pedofila z 12-letnią dziewczynką od premiery dzieliła krytykę. Po pierwszej publikacji w 1955 r. urzędnicy w Wielkiej Brytanii i Francji zakazali sprzedaży książki, która ostatecznie została opublikowana w Stanach Zjednoczonych w 1958 r. "Lolita" stała się bestsellerem i sensacją kulturalną.

Chociaż Nabokov został pierwotnie zatrudniony do napisania scenariusza Lolity, Kubrick wielokrotnie zmieniał scenariusz, który finalnie przedstawiał Dolores Haze jako 15-latkę zamiast 12-latki. Film został nakręcony potajemnie w Londynie.

Odbiór filmu był różny w momencie jego wydania, ale obecnie jest uznawany za klasykę kina.

Lyon zyskała sławę po roli w "Lolicie", a dwa lata później pojawiła się w "Nocy Iguany" Johna Hustona. Wystąpiła także w filmie Johna Forda "Siedem kobiet" a także w kilku innych tytułach. Po raz ostatni pojawiła się w filmie "Alligator" w latach 80.