Filmową klamrą spinającą dzień z Gustawem Holoubkiem będzie „Prawo i pięść” nazywane pierwszym polskim westernem, w którym aktor zagrał byłego więźnia obozu koncentracyjnego. Obraz w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego powstał w 1964 roku. Scenariusz opowieści toczącej się na Ziemiach Odzyskanych napisał Józef Hen. A filmowa ballada „Nim wstanie dzień” śpiewana przez Edmunda Fettinga, z muzyką Krzysztofa Komedy i słowami Agnieszki Osieckiej, cieszy się popularnością do dziś.

Z kolei „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena rozbrzmiewa w „Grze” (1968) Jerzego Kawalerowicza. Gustaw Holoubek i Lucyna Winnicka zagrali małżeństwo z 12-letnim stażem, którego pożycie zamieniło się w pozbawioną uczuć rozgrywkę.

W „Księdze wielkich życzeń” Sławomira Kryńskiego (1997) aktor wcielił się w postać rekonwalescenta sanatorium dla przewlekle chorych. Stworzył wzruszający duet z siedmioletnią dziewczynką.

Ale najważniejsza w tym zestawie jest znakomita „Pętla” według opowiadania Marka Hłaski, którą zadebiutował w 1957 roku Wojciech Jerzy Has. Kuba Kowalski w wybitnej interpretacji 34-letniego Holoubka to przygnieciony ciężarem nałogu alkoholowego, cierpiący i przegrany człowiek.

[i]Historia kina polskiego. Przegląd filmów z Gustawem Holoubkiem, kino Luna, Warszawa, ul. Marszałkowska 28, bilety: 5 zł, rezerwacje: tel. 022 621 78 28, poniedziałek (2.03), pierwszy seans godz. 12, ostatni – godz. 21[/i]