Polski rekord: szósty wicedyrektor w Filmotece Narodowej, czyli złoty spadochron

Minister Piotr Gliński 24 listopada wydał zarządzenie powołujące szóstego wicedyrektora w Filmotece Narodowej. Te stanowisko ma objąć dotychczasowy dyrektor generalny resortu kultury Jarosław Czuba. Padł rekord liczby wicedyrektorów.

Publikacja: 29.11.2023 22:26

Jarosław Czuba

Jarosław Czuba

Foto: PAP/Piotr Nowak

Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Kultury z dnia 24 listopada 2023 r., minister kultury Piotr Gliński wydał „zarządzenie w sprawie nadania statutu Filmotece Narodowej - Instytutowi Audiowizualnemu”.

Dalej czytamy:

„w załączniku w § 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

(...) Dyrektor zarządza FINA przy pomocy sześciu zastępców”.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Jak się dowiadujemy z dobrze poinformowanych źródeł, zmiany statutu narodowej instytucji dokonano tylko po to, by stworzyć stanowisko dla Jarosława Czuby, dotychczasowego dyrektora generalnego MKiDN.

Czytaj więcej

Gwiazda „M jak miłość”, wdowa ze "Smoleńska". Kim jest nowa minister kultury?

Jarosław Czuba studiował prawo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2003-2006 pracował jako naczelnik wydziału w Urzędzie m. st. Warszawy.

Od roku 2006 r. był związany z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym czasie objął funkcję Dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego.

W trakcie pełnienia funkcji Dyrektora Departamentu powierzone zostały mu obowiązki w/z Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wykonywał do 2008 roku.

W 2009 roku rozpoczął pracę w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, założonym i kierowanym przez Michała Merczyńskiego.

W latach 2014 – 2016 Czuba pracował w Telewizji Polskiej S. A., jako Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych, gdzie odpowiadał m.in.: za digitalizację, archiwizację i udostępnianie zasobów programowych nadawcy publicznego.

FINA, negatywna bohaterka

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny powstała 1 marca 2017 r. z połączenia Narodowego Instytutu Audiowizualnego z Filmoteką Narodową.. Zwolniono wtedy dyrektora Michała Merczyńskiego

Instytucja był negatywną bohaterką wielu publikacji. Michałowi Merczyńskiemu, założycielowi NInA nie chciał wypłacić odszkodowania za zwolnienie go z pracy. Uczyniła to dopiero po przegranym z Merczyńskim procesie.

Na dramat FINA złożyła się tragiczna śmierć Anny Sienkiewicz-Rogowskiej, byłej wicedyrektorki.

Za niezgodę na cenzurę zwolniono dyrektora Dariusza Wieromiejczyka.

Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Kultury z dnia 24 listopada 2023 r., minister kultury Piotr Gliński wydał „zarządzenie w sprawie nadania statutu Filmotece Narodowej - Instytutowi Audiowizualnemu”.

Dalej czytamy:

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Shannen Doherty nie żyje. "Przegrała walkę z rakiem"
Film
Dorota Masłowska jako didżejka oraz arcydzieła kina. Nowe otwarcie FINA
Film
„Mars express. Świat, który nadejdzie”, „Kod zła” i „Zabierz mnie na Księżyc”. Rekomendacje filmowe na weekend: Dla każdego coś interesującego
Film
Znakomite „Rodzaje życzliwości”, chińskie „Przypływy”, bezkompromisowe „Balkoniary” - filmy z Cannes na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Film
Gdynia 2024: Kto będzie walczył o Złote Lwy?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą