Urodziła się w15 maja 1930 roku we Włodawie, w 1953 roku skończyła studia na wydziale aktorskim warszawskiej PWST. Przez niemal 40 lat związana była z warszawskim Dramatycznym

W latach 60. była bardzo popularna. Zagrała w znakomitym filmie Kazimierza Kutza „Ludzie z pociągu”.  Była też tytułową Barbarą z pierwszego polskiego serialu telewizyjnego „Barbara i Jan”, gdzie partnerowała Janowi Kobuszewskiemu. Wcieli się tam oni w dziennikarkę i fotoreportera warszawskiej gazety „Echo”. „Kiedy zaproponowano mi udział w tej produkcji, nikt jeszcze nie wiedział co to jest serial” - opowiadała w jednym ze swoich ostatnich wywiadów telewizyjnych.
Jedną z najważniejszych ról stworzyła w „Nocach i dniach” Jerzego Antczaka. Grała w filmach Barei - „Brunecie wieczorową porą”, "Misiu”, a także Marka Koterskiego – „Dzień świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. W pamięci wielu widzów pozostanie zapewne jako Michalina Ostrzeńska z „Nocy i dni” Jerzego Antczaka.

„Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia...” – napisał na Facebooku Antczak.

Janina Traczykówna wystąpiła też w wielu teatrach telewizji. Miała charakterystyczny, dźwięczny głos. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w „Ostatniej akcji” Michała Rogalskiego w 2009 roku.

Od czasu studiów w szkole teatralnej związana była z aktorem Witoldem Skaruchem. Przeżyli razem blisko 60 lat. Po śmierci męża w 2010 roku 80-letnia aktorka wyniosła się na stałe z Warszawy do ich domu nad Pilicą i niemal całkowicie wycofała z życia zawodowego i publicznego.