Europejska Akademia Filmowa ogłosiła tegoroczne nominacje do European University Film Award – wyróżnienia przyznawanego przez studentów Starego Kontynentu. Wśród pięciu filmów znalazły się dwie polskie koprodukcje.

„Niepamięć” Christosa Nikolau (z polskiej strony producentem filmu jest Mariusz Włodarski z „Lava Film”) to historia mężczyzny, który po pandemii choroby powodującej amnezję, nie może odzyskać pamięci. Zostaje zakwalifikowany do udziału w specjalnym programie tworzenia nowej tożsamości. Scenariusz filmu powstał przed pandemią Covidu, ale w filmie prorocza okazała się atmosfera niepewności, ból izolacji.

„Aida” Jasmili Zbanić (tu koproducentką jest Ewa Puszczyńska) to z kolei wstrząsający obraz zbrodni w Srebrenicy. Bohaterką filmu jest tłumaczka Sił Narodów Zjednoczonych, która z pożogi próbuje uratować swojego męża i synów.

Konkurentami „Niepamięci” i „Aidy” w walce o studencką nagrodę będą „Flee” Jonasa Pohera Rasmussena, nagrodzone niedawno weneckim Złotym Lwem „Zdarzenie” Audrey Diwan oraz „Great Freedom” Sebastiana Meise.