Nieznane dotąd zdjęcia z drugiego zamachu na Jana Pawła II w Fatimie w 1982 r. i z mszy św. z udziałem papieża w klinice Gemelli tuż po zabiegu tracheotomii znajdą się w fabularyzowanym dokumencie, jaki powstał na motywach książki „Świadectwo” kardynała Stanisława Dziwisza i Gian Franco Svidercoschiego.
Producent filmu Przemysław Häuser zapewnia „Rz”, że niepublikowanych zdjęć będzie w filmie więcej. Np. fragmenty nagrania księdza, a dziś biskupa, Tadeusza Pieronka z objęcia przez kardynała Wojtyłę tytularnego kościoła w Rzymie w 1967 roku. W przeddzień premiery Häu-ser, kard. Dziwisz i Michael York zaprezentowali film w Biurze Prasowym Watykanu.
– Nie jestem Polakiem, nie jestem katolikiem i to dawało mi dystans – mówił Michael York, który jest jednym z dwóch obok kard. Dziwisza narratorów filmu. Wczoraj wyznał: – Podziwiam Jana Pawła II. Pojąłem, że był on papieżem-bojownikiem.
Twórcy filmu opowiadali o kulisach jego powstania.
– Najtrudniej było namówić kardynała Dziwisza – mówił Haüser. Nakręcili 30 godzin materiału, w tym 16 z metropolitą krakowskim. Kardynał zgodził się, bo tak jak w przypadku książki uznał, że jest to jego obowiązkiem. W pracy nad książką korzystał m.in. z notatek, które spisywał dzień po dniu przez 27 lat. W filmie dopowiedział nowe nieznane fakty, anegdoty i podzielił się refleksjami na temat pontyfikatu. Obok zdjęć dokumentalnych znajdują się tu fabularyzowane sceny z życia Karola Wojtyły. Autorzy z reżyserem Pawłem Piterą mieli przywilej kręcenia ich wewnątrz Watykanu, co do tej pory nie udało się żadnej ekipie filmu fabularnego. Korzystali też z oryginalnych szat liturgicznych kardynała, a potem papieża Wojtyły, naczyń liturgicznych, których używał. – Ten film jest świadectwem świętości Jana Pawła II – powiedział kard. Dziwisz.